Vinkkejä raivoavan vauvan rauhoittamiseksi
Meillä on vauva, 6 vkoa. Ihan hyväntuulinen tyyppi mutta saa väsyneenä raivareita jolloin voi huutaa naama punaisena tunninkin. Ei jotenkin osaa rauhoittua nukkumaan vaan viuhtoo käsiä ja jalkoja ja rauhattomana ensin kitisee ja sitten HUUTAA.
Antakaa noviisille vinkkejä täläaisen raivoavan vauvan rauhoittamiseksi. Syödä tyyppi ei yleensä raivarin aikana halua.
Kommentit (10)
meillä poika teki vauvana samaa, ja se johtui vatsakivusta. välillä ei auttanut yhtään mikään. joten kanniskeltiin ja hyssyteltiin ja pidettiin polvien päällä mahallaa ja mitä kaikkea. kyllä se jossain vaiheessa sit loppui.
mutta enemmän tuo "raivoaminen" liittyy musta nukahtamistilanteisiin. Poika on selvästi rättiväsynyt mutta ei jotenkin osaa rauhoittua nukkumaan.
ap
Rauhallinen ja vakaa vauvan käsittely.
(Nää ei kyllä välttämättä auta. ;) )
Eli joko rinnalle tai tutti suussa kainaloon. Ja mahan täytyy olla pullollaan ennen kuin voi nukkua.
meillä tyttö rauhoittuu nukkumaan kun on tukevasti puolikapalossa, tissi tai tutti suussa, eikä pääse huitomaan itseään hereille.
kun ei ole vielä niin yliväsynyt.
Mutta kyllä mahakipu voi liittyä myös nukahtamistilanteeseen. Siihen kun vaikuttaa vuorokaudenaika (syöttörytmi) ja asento tosi paljon.
Voi olla, että mikään ei auta. Mutta sun ielenrauhaasi parantaa kun teet edes jotain vauvan olon helpottamiseksi, yrität siis parhaasi, auttaa se tai ei. ELi kaikki yllämainitut konstit käyttöön. Toi menee ohi 3-4 kuukauden iässä, lohduttaudu sillä...
Ota syliin pystyasentoon ja kävele vähän ympyrää. Tai rauhoittuuko, jos työntelet vaunuja mukulakivillä tai hiekalla? Jos on koliikkia (kuten meillä), niin tuskin mikään auttaa, mutta pidä nyt sylissä ainakin pikku huutajaa.
Minä aion myös toisen vauvan kanssa kokeilla tuota kapalointia, jos osoittautuu itkuiseksi.
Meillä oli esikoinen tuollainen. Jos laittoi liian myöhään nukkumaan, niin tuo oli seurauksena. Toinen huomio on se, että hän mieluiten nukahti niin, että ei ollut tiiviissä ihokontaktissa. Siis esimerkiksi tiukasti sylissä pitämällä ei ollut tilaa rauhoittua, parempi oli vaikka niin, että itse makoili sängyllä vieressä.
Seuraile vauvan väsymyselkeitä. Monet harovat korviaan tai hierovat silmiään väsyneinä. Katse ei pysyä sitäkään vähää kiinnittyneenä. Mä siis pyrkisin laittamaan nukkumaan ennen tuota yliväsymistä.
Meillä esikoinen rauhoittui ja nukahti vain kun laittoi vatsalleen käsivarren päälle ja kasvot alasuuntaan heijasi. Jostain kumman syystä piti tästä asennosta.
Ehkäpä tuo on ihan vaan koliikkia ja vatsakipuja. Cuplatonia kehiin, ei se välttämättä auta mutta ei siitä haittakaan ole. Massua voi hieroa ja jalkoja jumpata että ilmat pääsee ulos mahasta. Kanniskelette sitä ympäriinsä ja pysytte itse rauhallisina.