Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten kiinteiden aloitus on sujunut teidän vauvalla?

Vierailija
13.09.2009 |

Annoin tänään ekaa kertaa kohta 6 kk täyttävälle perunaa. Ja voi sitä puistatuksen määrää, minkä peruna aiheutti. Olin sekoittanut siihen reilusti omaa maitoani. Nyt ekaa kertaa ruokaa antaessani tuo vauvan puistatus lähinnä huvitti, mutta mietin jo, että mitä jos hän ei lainkaan tule pitämään perunasta... Noh, onhan noita muitakin ruoka-aineita, mutta pottu nyt on perusruokaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tilanne helpotti muutamassa viikossa. Ensi annokset oli tosi pieniä, mutta noin 7 kk iässä tuli selkeä annoskoon lisäys. Nyt suu auki odottaa lusikkaa, kun näkee, että oma lautanen on lastattu.

Vierailija
2/4 |
13.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on lähes jokaisen lapsen kohdalla totuttamminen kiinteään vienyt aikaa monta viikkoa. Nyt nuorimmainen sai ekan kerran perunaa 7kk vanhana, ja vasta eilen söi ns. kunnolla. Tähän meni yli 1kk. Itse en ole pitänyt mitään kiirettä, antanut vauvan maistella omaa tahtiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vasta alkanu syömään yökkimätä ja oksentamatta.. Annoskoko on tällä hetkellä pikkuinen purkillinen ja sekin menee harvoin täysin tyhjäksi. Sama onko kaupan vai omatekoista ruokaa.



Pikkuhijaa hyvä tulee =) en ole ressannu, kyllä tuo poika kasvaa silti:) Pituutta tulee hyvin, painoa vähän huonommin. Riittävästi silti.

Vierailija
4/4 |
13.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen ollut koko lapsuuteni sellanen ruoan lautasen reunalta toiselle siirtelijä, joka on elänyt ihan parilla lusikallisella ruokaa päivässä (tai kuten mummo-vainaa sanoi "pyhällä hengellä"). Nykyään olen kaikkiruokainen ja syön koetan saada lapsen ruoasta myös monipuolisen heti pienestä pitäen. Jotenkin vain takaraivossa "tykyttää", että ei kai tämä oma lapseni ole samanlainen ruoansiirtelijä kuin minä itse olin. Jos omena ei ole puusta kauas pudonnut niin... :-)



Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen muiden kokemuksia. En vielä ole lainkaan huolissani.



Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kuusi