Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin murrosikä on pahimmillaan?

Vierailija
15.04.2021 |

Missä vaiheessa murrosiän psyykkinen puoli on pahimmillaan? Tyttärelläni on kuukautiset alkaneet vähän ennen kuin täytti 12. Huomasin muita fyysisiä muutoksia 10-vuotiaaana, ja hän sai silloin sellaisia lyhyitä kiukkukohtauksia. Muuten hän on ollut hyvin rauhallinen, mutta marisee usein jostakin. Hän täyttää pian 14, viihtyy hyvin kotona, kavereita on koulussa muutama ja ne on kilttejä. Mietin vaan, että tuleeko jossain vaiheessa joku kapinavaihe?

Toinen tyttö on 11 v. Hänellä ei näy vielä fyysisiä murrosiän merkkejä, mutta hän on sellainen räiskähtelevä persoona ollut aina ja voi suuttua ihan mistä vain. Lisäksi kaverit ovat sellaisia, että huolestuttaa jo, että mitä se on muutaman vuoden päästä, jos vielä pyörii samoissa porukoissa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tosi yksilöllistä. Klassisesti kai kasiluokka on monella pahin vaihe. Meidän pojalla oli ysilläkin jonkin verran uhmaa ja raivoilua. Kaverin tyttö oli lukion ekana vuonna yllättävän kovissa teiniangsteissa vielä, kireä ja huonotuulinen. Varsinaista kapinavaihetta ei hänellä tullut ollenkaan.

Vierailija
2/3 |
15.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli 13-14-vuotiaana. Alkoholikokeiluja, syömishäiriötä yms. Siitä sitten alkoi tasoittumaan lukioon mennessä. Yksilöllistä tämä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kerron sitten, kun se pahin vaihe tulee eteen. Tyttö täyttää kesällä 17 eikä ole vielä näkynyt...

Kaikille ei oikeastaan edes tule kunnon kapinavaihetta. Tällä ei varmaan ole minkäänlaista totuuspohjaa, mutta jostain joskus luin ajatuksen, että jos lapsella olisi voimakkaat uhmaiät, ei välttämättä teini-ikä tulisi enää voimakaana. Tiedä häntä onko totta, mutta meidän tyttö oli kolmosluokalla mahdottomimmillaan (ja todellakin paljon ennen esimurkkuikää, sillä ei ole mikään etunenässä kehittynyt vaan ennemmin keskiverto).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän neljä