Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IS: Kommentti: EU:n elvytysraha on suurelle Italialle ilmaista – pikkuinen Suomi maksaa tolkutonta ylihintaa

Vierailija
17.03.2021 |

Suomen hallitus kehuu Euroopan unionin EU:n elvytyspakettia ja sen avulla aikaan saatavaa talouskasvua ja monenlaista muuta etua suunnilleen yhtä innokkaasti kuin Italian hallitus.
Tämä on erikoista ja suomalaisittain jopa noloa siksi, että Italian hallitus voi kehua EU-elvytyksen tuottamia hyötyjä sortumatta vääristelyyn – mutta Suomen hallitus ei voi kehua kuvion etuja kuin jättämällä haitat pois laskuista, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hu rri.
Valtion oman velkarahoituksen kustannukseen verrattuna Suomi maksaa EU:n "vastikkeettomista” avustuksista 3,6 miljardia euroa ylimääräistä.
Mielipiteitä siitä onko Hur ri oikeassa?

ps. Toimittajan nimi meni sensuuriin ja siksi piti pilkkoa osiin. Näin toimii sensuuri Suomessa vuonna 2021

Kommentit (50)

Vierailija
1/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomea neuvotteluissa edustanut pääministeri Sanna Marin (sd) on muun muassa Twitterissä kehunut neuvottelutulosta Suomen kannalta onnistuneeksi.

– Lopputulosta voidaan pitää Suomen näkökulmasta hyvänä, Marin kirjoitti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä saa mitä tilaa. Kyllä nyt itkettää kun ensin sinne eurostoliittoon oli nin keleenmoinen hinku. Oli täysin selvää että sinisilmäinen suomalainen joutuu mafiajohtoisen etelän huijaamaksi. Ja maksajiksi milloin millekkin moottoriöljyllä jatketulle "neitsytoliiviöljylle"

Vierailija
4/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienosti vedetään Suomi banaanivaltioksi.

Vierailija
5/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ikävät pikkuseikat jätetään pois laskuista, velat muuttuvat saataviksi. Hallituksen innokkuus on noloa ja näin veronmaksajana  se tuntuu oudolta, kun sen velan maksu on meidän vastuulla. Mutta kansahan sen lystin maksaa ja kun hallitus on demokraattisesti valittu, se on myös kansan tahto. Se on pulinat pois, vaikka lievästi sanoen kyllä se harmittaa. Työttömyys on korkealla ja siksi tulot matalalla, eli velkasumma jatkaa kasvuaan. Voiko valtio mennä konkurssiin?

Kyllä toimittaja kansan tunteita osuvasti peilaa.

Vierailija
6/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ajatelkaaas kuin monta hienoa virkaa Eu:ssa Suomi sillä saa nykyisille päättäjille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei osaamattomia pitäisi päästää neuvottelemaan ammattilaiseten kanssa. Tuskin syyllisetkään ymmärtävät vielä mikä vuosikymmenten kurjuus tälläisistä tunaroinneista seuraa.

Vierailija
8/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Italian väkiluku 60,4 miljoonaa.

Suomi 5,5 miljoonaa.

Lähde Wikipedia.

Taskurahaa se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen pitää tukea eduskunnassa hallituksen esitystä avustuspaketista.

Hallituksen äänet ei riitä. Pitää olla 2/3 osa enemmistö.

Kokoomus sen takia koska Persut ei esitystä tue.

Vierailija
10/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiasta keskusteli äsken maikkarilla Harkimo ja Mäkynen. Harkimo sanoo äänestävänsä pakettia vastaan, ja että se pitäisi neuvotella uudestaan. Ei Harkimokaan ihan kartalla ole, mutta tyhjää parempi.

Tänään ilmoitetaan uudet konkurssiluvut Suomessa.

Ja mistä elvytyspaketissa oikeasti onkaan kyse:

- Kreikassa, Italiassa, Espanjassa ja Ranskassa on jättimäinen määrä yrityksiä jotka olisivat konkurssissa, ilman että konkurssiin meno olisi estetty nyt Koronan varjolla.

- Näiden maiden yritysten/pankkien ja valtioiden velasta halutaan tehdä yhteistä EU-velkaa EU:n ja Euron romahtamisen estämiseksi.

Mikäli PeV päättää, että paketin päättämiseen riittää eduskunnan määräenemmistö, kokoomus pääsee pälkähästä.

Mikäli PeV päättää, että paketin päättämiseen tarvitaan 2/3 enemmistö, kokoomus joutuu paljastamaan kasvonsa. Kokoomus on silloin ratkaisevassa asemassa, PS äänestää paketin nurin, ja Harkimo sanoi äänestävänsä tätä nykyistä pakettia vastaan. KD todennäköisesti vastaan Essayahin puheiden perusteella.

-> eli 2/3 -äänestyksessä kokoomus nousee ratkaisijan rooliin. Kuka on seurannut kokoomusta yhtään, tietää, että kokoomus äänestää paketin puolesta. Mutta joutuu paljastamaan kantansa. Ei tiedä hyvää kuntavaaleja ajatellen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonko italialaiset maksavat kiinteistöveroa? Käyttövoimaveroa? Polttoaineveroa? Tuloveroa? Perintöveroa? Pääomaveroa?

Vierailija
12/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hurrin viikon EU-nega. 

Lopetin tyypin valitus-artikkelien lukemisen jo vuosia takaperin. Samaa p*skaa ilman ratkaisuehdotuksia viikosta toiseen. Ilmeisesti IS on huomannut näiden yksipuolisten valitusten tuovat lukijoilta klikkauksia oiroittain. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Paljonko italialaiset maksavat kiinteistöveroa? Käyttövoimaveroa? Polttoaineveroa? Tuloveroa? Perintöveroa? Pääomaveroa?

- Tulovero Italiassa on 23%-43%. Lisäksi päälle tulee paikallisvero 0.9% - 1.4%.

- Italialainen maksaa 4% hankintaveron jokaisesta kiinteistöstä.

- Rekisteröintivero on 0-10% välillä kiinteistön arvosta.

- Kiinteistövero on 0.2%-0.76% kiinteistön arvosta.

- Vero vuokrauksesta on 19%-46%

- Roskankeräämisestä kerätään vuosittain 200-250€:n vero.

- Bensa on kallista Italiassa. Veroa on enemmän kuin Suomessa, jotakuinkin 0,73-0,75€ /litra.

- Toisin kuin Suomessa usein väitetään, Italiassa peritään perintöveroa. Tämä tosin on täysin tilannekohtaista, ja yleensä halvimmista kiinteistöistä veroa ei veloiteta.

- Pääomavero on yrityksille 27.5% ja yksityishenkilöille 26%.

- Käyttövoimavero on niin suomalainen keksintö, ettei tuo omaan jalkaan ampuminen ole vielä levinnyt useimpiin maihin. Italiassa kuitenkin on laajasti estetty autoilla ajo kokonaan tietyillä alueilla, jos auto ei ole sähkökäyttöinen. Eli käytännössä tällä ohjataan pois polttomoottoriautoista. Autovero on aluekohtainen maksu. Lisäksi Italiassa on tievero, ja joudut itse pitämään jatkuvaa tilastoa kulkemisistasi. Mikäli näissä on virheitä, menetät auton. Auton rekisteröinti maksaa noin tonnin.

Olepa hyvä.

Vierailija
14/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Suomea neuvotteluissa edustanut pääministeri Sanna Marin (sd) on muun muassa Twitterissä kehunut neuvottelutulosta Suomen kannalta onnistuneeksi.

– Lopputulosta voidaan pitää Suomen näkökulmasta hyvänä, Marin kirjoitti.

Hävittiin 4 miljardia ja sanna tyytyväinen, ajatelkaa mitä kaikkea luvassa kun sannalla ei mene omasta mielestään hyvin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaan aikaan kova Venäjä-mustamaalaus menossa varsinkin IS:ssa ja Kokoomuksen verkkouutisissa. Kaikki valtamediathan tässä takana on.

Mtv uutisoi tänään, että uuden tiedusteluraportin mukaan (eivät kertoneet kenen tekemä), Venäjä ja Iran pyrkivät vaikuttamaan Usan presidentinvaaleihin. Kiina ei (buahhaahaa). Toisaalla kerrotaan, että kyseessä on amerikkalaisen vasemmistoliberaalimedian Wall Street Journalin tekemä raportti. Usahan on täysin korruptoitunut maa tällä hetkellä, ja kömmunismiahan siellä ajetaan ja märk sismiä.

Kokoomuksen suorittamaa aivopesua:

https://www.verkkouutiset.fi/anti-venalainen-propaganda-kielletaan-vena…

https://www.verkkouutiset.fi/venajan-palkkasotilaiden-wagnerille-syyte-…

https://www.verkkouutiset.fi/venaja-uhkaa-sulkea-twitterin/#adbe7142

Ja lisää riittää, kun käy lukemassa verkkouutiset.

Vierailija
16/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta Venäjän ukaasista sulkea twitter:

Uutinen verkkouutisista:

Venäjä uhkaa sulkea Twitterin

Venäjä uhkaa sulkea Twitterin, jos se ei poista kiellettyä aineistoa, joka sisältää yli 3 000 postausta itsemurhista, lapsipörnösta ja hyymeista. Venäläisistä kolme prosenttia käyttää Twitteriä.

Kreml on ilmoittanut tukevansa Roskomnadzorin vaatimuksia, joiden mukaan Twitterin pitää noudattaa Venäjän lakeja. Venäjän presidentti Vladimir Putin on aiemmin ehdottanut, että some-jättejä voidaan sakottaa, jos ne syrjivät venäläisiä tiedotusvälineitä. Putin on syyttänyt some-yhtiöitä siitä, että ne kontrolloivat yhteiskuntaa ja estävät ihmisiä ilmaista vapaasti mielipiteensä.

https://www.verkkouutiset.fi/venaja-uhkaa-sulkea-twitterin/#adbe7142

Sama uutinen breitbart:ssa:

Russia will ban Twitter from the country in 30 days if the platform does not remove illegal content, including child pornography, information on committing suicide, and drug-related content.

https://www.breitbart.com/tech/2021/03/16/russia-gives-twitter-30-days-…

Lasten hyväksikäyttöviestit Facebookissa:

Facebookissa löytyi 20 miljoonaa lasten hyväksikäyttöä koskevaa viestiä.

https://komonews.com/news/nation-world/20m-child-sexual-abuse-images-on…

https://gab.com/a/posts/105882824720419989

Aika hyvin on kokoomus aivopessyt joitain kannattajiansa:

Lukijat tuolla verkkouutisissa keskittyvät haukkumaan ja pilkkaamaan Putinia, ja tuo aihe mistä Twitteria syytetään ei herätä mitään ajatuksia? Eikö suomalaisia kiinnosta, jos Twitter sisältää lapsipornoa? Puhutaan mediasta, joka hyäksyy lapsipörnön sivustollaan.

Olen itse jenkkien keskustelupalstalta (gab) lukenut, että siellä twitterista saa bannit, jos ilmiantaa näitä lapsipörnöviestejä. Gab.com sisälsi tasan nolla lasten hyväksikäyttöön viittaavaa viestiä viime vuonna.

Vierailija
17/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP suhtautuu vakavasti iltapäivälehtien juttuihin. Liikuttavaa.

Vierailija
18/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tällaisilla videoilla ajatus on myyty Marinille, Saarikolle ja vihreille. Naiveja, mistään mitään ymmärtämättömiä nuoria naisia. Vaikka ei tämä sukupuoleen rajoitu, onhan näitä oppeja käyneet imemässä monet kokkari- ja keskustamiehet.

Sinä tiedät kaikesta kaiken mutta jostain syystä et halua toimia vastuullisesti ja toimia ministerinä ja olla pelastamassa maata. Syitä voi vain ihmetellä. Ehkä et sittenkään ole muuta kuin jälkiviisas tai vaikka näsäviisas.

Vierailija
19/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sanna saa noilla maksetuilla miljardeilla mukavan työpaikan EU-Parlamentissa ja hänen ei enää tarvitse kuunnella junttien kitinää Tampereella

On niin kunnianhimoinen, etten ihmettelisi vaikka tähtäin olisi komission johtoon. Hän ei vaan tajua sitä tosiasiaa, että EU tulee kaatumaan 10 vuodessa. EU ei pärjää kilpailussa Kiinan, USAn ja Venäjän kanssa. Siitä ei tule mitään maailmanmahtia. Se on koottu itsenäisistä valtioista, ja esimerkiksi Puola taistelee rajusti EU:ta vastaan (kateeksi käy).

Marin saa paikan jossain keskuspankissa tai sitten suoraan globalistieliitin pöydässä. Joku komissaarin virka kuten Urpilaisellakin. EU-elvytyspaketti on pääsylippu EU-pöytiin, sanoo Harkimokin.

Vierailija
20/50 |
17.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sanna saa noilla maksetuilla miljardeilla mukavan työpaikan EU-Parlamentissa ja hänen ei enää tarvitse kuunnella junttien kitinää Tampereella

On niin kunnianhimoinen, etten ihmettelisi vaikka tähtäin olisi komission johtoon. Hän ei vaan tajua sitä tosiasiaa, että EU tulee kaatumaan 10 vuodessa. EU ei pärjää kilpailussa Kiinan, USAn ja Venäjän kanssa. Siitä ei tule mitään maailmanmahtia. Se on koottu itsenäisistä valtioista, ja esimerkiksi Puola taistelee rajusti EU:ta vastaan (kateeksi käy).

Marin saa paikan jossain keskuspankissa tai sitten suoraan globalistieliitin pöydässä. Joku komissaarin virka kuten Urpilaisellakin. EU-elvytyspaketti on pääsylippu EU-pöytiin, sanoo Harkimokin.

Koska olet noin varma niin lyö vetoa vaikkapa 100 000 eurolla asiasi puolesta ja olet miljardööri. Siinä mitataan uskotko omiin puheisiisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä