Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
mistä tietää että haiseeko mun hengitys
28.04.2009 |
eräällä etelä ammerikkalaisella tuttavallani on pahan hajuinen hengitys, mistä se voi johtua, kun hampaat- ainakin etuhampaat -näyttävät ok kuntoisilta. syvemmälle suuhun en ole kyllä kurkkinut. Mist ihminen voi tietää itse, että haiseeko sen hengitys jos kukaan ei kehtaa sanoa ja itse on tottunut
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
... tuntuu, että ihmisen itsensä on aika vaikea tietää asiaa itse, jos joku ei kerro.
joku sanoo, että voi nuolla kämmenselkäänsä ja haistaa sitä.
mulla tulee hammaslankaimeen (hammaslangan korvaaja) pahalta haisevaa mössöä, mistä päättelen hengitykseni haisevan. Käyn säännöllisesti hammaslääkärissä ja hammaskivi poistetaan aina kun hammaslääkärin mielestä kaipaa poistoa. Pulmanani lienee hammastaskut takahampaiden takana, jotka muodostuivat kun viisaudenhampaat monta vuotta sitten poistettiin. Ihokielekkeiden poisto eli näiden taskujen poisto voisi ehkä auttaa, toisaalta ihokieleke voisi kasvaa siihen samalle paikalle uudelleen.
Pahanhajuinen hengitys on itselleni ikävä pulma. Pesen hampaani ja käytän hammaslankaa viisi kertaa päivässä. Eli aamuin, illoin ja lisäksi olen ottanut tavakseni mennä aina aterian jälkeen vessan pesemään hampaani. Käytän myös suuvettä. Pesen myös kielen pinnan. Hampaiden puhdistusvälineet (harja, tahna, hammaslankain, suuvesi) kulkevat aina laukussani mukana, jotta voin päivän aikana käydä vessassa pesemässä hampaani. Pelkään liiallisen puhdistamisen kuluttavan hampaita, mutta jos en tee niin, niin hammaslankaimeen tarttuva mössö on tajuttoman pahanhajuista. Minua ei juuri lohduta, että suuri osa ihmisistä kärsii pahanhajuisesta hengityksestä jossakin vaiheessa elämäänsä.
Kun mahassa oleva vauva on syntynyt, menen lääkäriin ja pyydän ihokielekkeiden poistoa (ientaskun avartamista); jospa se auttaisi.