35-45v nainen, mistä ostat farkkusi? Mitä mallia suosit?
Kommentit (20)
että niissä on kuminauhaa vyötärössä ja myös sellaset solmimisnarut ja lahkeessakin on kuminauha.
tilasin Klingelin kuvastosta. tosi kivaa materiaalia.
Ennen lapsia oli helppo ostaa. Sitten olin kokonaan ilman farkkuja muutaman vuoden, kun sain kaksi lasta lyhyellä ikäerolla, enkä ehtinyt raskauksien välillä palautumaan.
Vaan kun nyt menin pari kiloa pulskempana etsimään farkkuja, jotka pysyisivät jalassa myös kumartaessa, niin hyvinpä kiersin toistakymmentä liikettä ennen kuin löysin sellaiset, jotka ei näytä ihan mummoilta, pysyvät jalassa, ja joissa taipuu myös istumaan. Eikä musta todella mikään läski oo tullut, vaikken nuoruuden mitoissa enää olekaan. Bmi on ihan normaalipainon alueella.
Kyllä oli työlästä etsiä, eikä farkut mitenkään ihanat oo noikaan, mutta kaikista huonoista valitsin sitten ne vähiten huonot.
ja löytyy kaikki vaihtoehdot, eli korkea vyötärö, leveä reisi, kapea reisi, väljä vyötärö... stockalta myös vähän hauskemmat MAC merkkiset farkut, myös korkeahko vyötärö.
mac ja gerry weberit ovat noin 80-90e, mutta pidän hintansa väärteinä.
korkealla vyötärölla tarkoitan 39-v kolme lasta synnyttäneellä naisella sitä, että ihomakkara vastalla on siellä housunvyötärön sisällä, eikä roiku päällä
hulluilta päiviltä ostin vielä vero modat, samantyppiset kuin kaikki em. mutta hieman liian löysät.
mutta niiltä löytyy malleja joka lähtöön ja tosiaan vähän tuhdimmat reidetkin omaaville. Olen normaalipainoinen mutta jalat aika paksut, en voi pitää mitään pillipöksyjä :(
No yhdet ihanat Sandin strechfarkut on kyllä, ovatkin kalleimmat farkut mitä olen koskaan ostanut (enkä jatkossa varmaan raski maksaa noin paljoa).
Olen löytänyt kapeat, korkeavyötäröiset, koko on 44. Inhoan reidestä leveitä farkkuja vaikka olenkin isokokoinen.
Espritin farkut on tosi huonoja, ihmettelen jos istuu jollekin hyvin
Mulle sopii vain bootcut tai suora lahje, tiukat reidet, kapenevat/pillit on ihan ehdoton ei.
oon löytäny melkein kaikki farkut. Malleja on monia, itelle käy parhaiten matalavyötäröiset ja bootcut-lahkeet. Kalliimpia merkkejä en ole koskaan edes raaskinut sovittaa, pitää farkut alle satasella saada.
olen 37-vuotias 3 lapsen äiti, pienikokoinen. Ongelma on ikuisesti lahkeiden pituus, eli sen mukaan ostan sieltä mistä sopivan pituiset löytyy. Melko matala vyötärö, lahkeiden leveys vaihtelee. Taitaa useimmat olla Halensilta ostettuja, inhoan kaupassa kiertelyä.
Löytyy täältä (Hollannissa) hyvin myös lyhyellä lahkeella ja monia eri malleja.
Molemmissa on myynnissä myös "aikuiselle" sopivia malleja. Eli matalavyötäröiset pillifarkut jätän hyllyyn;) mutta normaalivyötäröiset bootcut farkut tarttuvat mukaan:)
H&M:llä on oma merkki L.o.g.g. (?) tmv. jonka mallisto on parempi kun se "tavallinen" mallisto, siis mitoitus hieman väljempi, vyötärö korkeampi jne. (ja myös pillifarkkujakin löytyy tässä mallistossa, eli monia eri malleja) ja materiaalia _hieman_ joustavaa, eli istuvat hyvin :)
sekä Stockalta että Moda-liikkeistä. Molemmista löytyy minulle sopivia malleja,
ei liian pillejä tai matalia, hillitysti koristeltuja tai perusfarkkuja. Pituukisissakin
löytyy valinnanvaraa.
Lisäksi molemmissa liikkeissä on asiantuntevat myyjät, jotka näkevät heti mitä
mallia kannattaa edes sovittaa. Ihana olla vaan palveltavana siellä sovituskopissa
eikä hiki hatussa yrittää löytää jotain sieltä hyllystä.
Olen valmis maksamaan farkuista vähän enemmän kun vaan löydän sopivat
ja suht helposti.
Lisäksi minulla on yhdet Very Nicen farkut, ihan hyvät nekin.
Anttilasta löysin...
Lopultakin farkut, jossa kaikki sopi: stretchiä niin ei kiristä, matala vyötärö koska maha on pulska, takapuoli taas pulskuuteen nähden pienehkö, ei mitään koristeita tms (en tykkää).
jo vuosikymmenen ajan niistä on aina löytynyt minulle istuva malli, vaikka kiloja on tullut lisää ajan myötä. Toki niitä voisi ostaa paljon kalliimmallakin vaikka Sokokselta, mutta se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.
Replayn farkuista pidan myos, niissa on mukava niin kavella kuin istuakin ja ovat ihanan pehmeat.
Pidan kapeista farkuista, mutta Replaylta tulee useimmiten ostettua maskuliinisempia "tyofarkkuja", joiden taskuihin mahtuu kasien lisaksi muutakin. Taitaa kaapissa viela olla parit boot cutitkin...
Hinnat edullisia ja mallit kivoja. Koot pitävät hyvin kutinsa. Jotkut Onlyn farkut on, mutta niistä en niin välitä.
Your Facelta olen löytynyt sopivia farkkuja lyhyelle ja lanteikkaalle. Taitaa olla yksi ja sama malli, jota ostan vuodesta toiseen.
Ja pyrin hitusen noudattelemaan vallitsevaa muotia, mutta silti melko neutraalia, ei räväkän teinimäistä!