Mistä kiskalta ostit pienenä karkkeja sanomalla 50 pennillä noita, markalla noita... ja myyjä laski niitä lusikalla pussiin
Minä muistan ostaneeni ainakin Tapiolasta sellaisesta lasitunnelista, joka lähti Stockan takaa. Hirveät jonot aina muodostui tuollaisten kiskojen luo, kun lapset yhdessä olivat karkkiostoksilla.
Kommentit (648)
Paikalliselta grilliltä ja uimahallista. Kyllä siinä on pitänyt olla myyjällä hyvät hermot.
Särkän kioskilta Mikkelin Tupiksesta.
Löytyi r-kioski ja paikallinen matkahuolto. Matkahuollon tädiltä tuli useammin haettua kun siellä pääsi sisätilaan ja sai rauhassa valita, ei yleensä ollut suuremmin jonoja. Draculat oli parhaita kun ne maksoi vain kymmenen penniä kipale.
Joka kiskalta! Se oli hupia. Sitten istuttiin puunoksalla syömässä niitä ja vertailemassa mitä tulikaan ostettua.
Pikkukylän grillikioskilta. Tosiaan myyjä on tarvinnut kyllä hermoja. "Ei, ei sittenkään! Laitetaankin noita toisia 30 pennillä." Kertoo siitä, että koko elämä ja maailma oli jotenkin hidastempoisempi.
Vierailija kirjoitti:
Invat oli sotainvalideja.
Oliko Kaunialassa siis joku kiska?
Forssasta, linja-autoaseman karkkikioskilta.
Meidän koulun lähellä oli vanhassa pienessä puutalossa ihan oikea irtokarkkikauppa 80-luvulla. Sellainen vähän hämärä ja persoonallinen paikka, niin kuin nyt vanhat puutalot usein ovat. Sinne monesti karattiin välitunnilla vaikka ei tietenkään olisi saanut. Se oli siis ihan parin sadan metrin päässä. Mukava muisto.
Vierailija kirjoitti:
Paikalliselta grilliltä ja uimahallista. Kyllä siinä on pitänyt olla myyjällä hyvät hermot.
Meillä myös uimahallin kiska. Varmaan kiva myyjälle kun koulu-uintien jälkeen oli aina koko luokka jonossa.
Miksi ei muuten myyty kilohinnalla? Merkkari muuten maksoi 10 penniä 80-luvun alussa.
Parikkalasta Kallen kioskilta. Siinä oli kaksi luukkua, toisesta sai grilliruokaa ja toisesta kaikkea muuta.
Paikalliselta kioskilta, josta sai myös grilliruokaa, jotain elintarvikkeita, lehtiä, kukkia ja josta saattoi myös vuokrata leffoja. Koko höskä on nyt jo raivattu maan tasalle.
Keskustassa oli vielä 2000-luvun puolella kiska, josta sai irtokarkkeja. Lasten kanssa käytiin joskus sieltä ostamassa karkkeja, saivat tutustua äidin lapsuuden tapaan.
Pikku kittarilta.