Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Riskiryhmiin kuuluvat työssä käyvät jotka eivät voi etänä tehdä, pitäisi rokottaa ensin

Vierailija
21.02.2021 |

Aivan pe*seestä että 100 vuotiaat rokotetaan ensin. Ja vielä paremmalla rokotteella kuin muut.

40-65 vuotiaissa on aika paljon työssä käyviä, ja joilla riski vakavaan sairauteen on kohonnut. Työ ei onnistu etänä ja monen työhön kuuluu paljon ihmisten kohtaamisia.

Rokottamalla ensin ne jotka eivät voi eristäytyä, eli työssä käyvät, säästyisi eniten elinvuosia ja varmistettaisiin että yhteiskunnan rattaat pyörivät.

Työssä käyvä 40-65 vuotias jolla on perussairauksia, on aivan eri asia kuin terve 20-vuotias. Monella 40-65 vuotiaalla on omien lasten lisäksi huollettavana iäkäs vanhempi. Voidaan saada tartunta töistä, lapselta ja viedä se mukanamme vanhukselle.

On yhteiskunnan resurssien tuhlausta rokottaa 100-vuotiaat ennen muita. Meidät työikäiset uhrataan. Kuka pyörittää yhteiskuntaa, kun työikäiset sairastuvat, osa menettää työkyvyn ja osa delaa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin pitäisi

Lisäjsi riskiryhmäläisiä on paljon enemmän kuin nykyisen määrittelyn mukaan.

Minä esim. sairastan kolmea riskitekijää enkä silti tule luetuksi riskiryhmäläisiin.

Mutta ennen kaikkea: vauhtia nyt rokottamiseen! Painopiste Uudellemaalle, kiitos! Siellä on suurin asukastiheys ja suhteessa eniten tartuntoja. Siellä on vaikea varjella itseään tartunnalta toisin kuin landella

Vierailija
2/2 |
21.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti, tää myös suojaa niitä muitakin riskiryhmiä, koska joitakin palveluita on jokaisen pakko käyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla