Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huijaatko myydessäsi käytettyä autoa/tavaraa?

malla
21.02.2021 |

Täällä on tippa linssissä - kahden viikon päästä pitäisi katsastaa auto, eikä toivoakaan läpimenosta. Nyt euroaikana kallein ostamani auto on ollut kolme tonnia (ajoin yli sata tuhatta), halvin satasen (ajoin yli kolmekymmentä tuhatta) saman verran ajoin viisisataa maksamastani autosta, jota en edes käynyt katsomassa ja nyt syksyllä ostettu kahden ja puolen tonnin ihme nousevan auringon maasta. Itse en olisi ostanut tätä, jos olisin käynyt katsomassa, mutta sukulaismies kehui autoa ja ex-mieheni teki kaupat poikani kanssa. Autosta on mennyt kytkin ja vaihdelaatikko puolessa vuodessa ja minusta kytkimessä oli sanomista heti ja poika taisteli vaihteiden kanssa.
Se miksi kyselen, onko sinusta sopivaa huijata, on myyjän kommentti kaupanteon jälkeen - en muista sanamuotoa, mutta poikani soitti pian sen jälkeen ja sanoi, ettei usko auton olevan kunnossa kommentin takia.
Halvan auton ostaa sellainen, jolla ei ole mahdollisuutta ostaa parempaa ja tuossa kahdessa ja puolessa tonnissa on minun kahden vuoden tiukan säästämisen rahat - auto on oltava, ilman sitä loppuu työnteko. Unettomia öitä on jo kuukauden ajalta ja lisää on luvassa. Onko huijaaminen kaupassa huonon omantunnon arvoista?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin onko sinua huijattu, vai aiotko itse huijata nyt?

Vierailija
2/3 |
21.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon myyjän tienneen viat - ainakin itse tiedän, jos vaihdelaatikossa tai kytkimessä on alkaavaa vikaa. Mutta eipä tuolle mitään voi, kun yksityiseltä ostaa - mutta en pystyisi katsomaan itseäni peiliin, jos huijaisin tuolla tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä oikein osaa sanoa mitään varmaksi tuntematta tapausta sen tarkemmin. Kuitenkin jos asia on ollut myyjällä tiedossa, olisi ollut korrektia kertoa asiasta mikäli ostajakandidaatit eivät olisi osanneet epäillä mitään. Yleensä varsinkin kytkin ilmoittaa kyllä etukäteen hajoamisestaan.

Myyn netissä kunnostamaani käyttötavaraa jonkin verran ja yleensä kerron jo ilmoituksessa mitä kaikkea olen laitteelle tehnyt. Vielä kaupantekohetkellä kerron, etten tarkoituksella huijaa ketään eikä minulla ole siihen mitään syytäkään, en anna varsinaista takuutakaan, muuta kuin sen, että tuote on toimiva ja jos minulta on jäänyt jokin vika huomaamatta, korjaan sen veloituksetta. Haluan tyytyväisiä asiakkaita, en sellaisia, jotka kylillä puhuvat, että jätkä myy paskaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kolme