New Yorker -vaatekauppa? Ostaako joku aikuinen tuolta vaatteensa?
Kommentit (23)
Tuota miksi ei? Olen ostanut sieltä jokusen paidan ja jumppa-asun. Laatu on heikkoa, mutta niin se on monessakin halpaliikkeessä.
En ymmärrä, mikä malleissa olisi jotenkin erityisen "ei aikuiselle naiselle sopivaa", t-paita on t-paita ja jumppatrikoot jumppatrikoita.
N54
Ostin alennusrekistä erittäin paksun ja lämpimän talvitakin halvalla, se oli ihan hyvä ostos, kolmatta talvea jo käytössä. Mut suurin osa niistä vaatteista on kyllä niin surkeaa laatua että ei tee mieli ostaa.
Harvaan paikkaan sopii ilmaus "rätei ja lumpui" yhtä hyvin kuin New Yorkeriin.
Mä pölyallergisena meinaan saada astmakohtauksen jo ulko-ovella, pari kertaa käynyt nopeasti sisällä ja en tiedä onko se joku tekokuitupöly vai mikä siellä leijailee, mutta hrh. Ei ole siksi pidempään perehtyminen houkutellut.
Olen ostanut kauluspaidan. 5€. Bangladeshilaisen katulapsen pienin käsin hikipajassa kokoon harsima. Eli juuri hyvä.
Siellä on seksikkäitä alusvaatteita!! Ja ne on laadukkaampia kuin H&M ainakin. N26
Tuskin. Kerran ostettiin teinille joku mekko, kun opettaja oli edellisenä päivänä sanonut, että siistit vaatteet tytöillä seuraavan aamun tilaisuudessa tarkoittaa mekkoa/hametta. Ihan kivalta näytti sen yhden päivän, sitten lähti kiertoon kun tyttö ei yleensä mekkoja käytä. Huvitti, kun siinä asussa sukkahousutkin oli kalliimmat kuin mekko :)
Mä olen ostanut alesta muutaman pidemmän neuletakin 5,99€. Ovat olleet ihan ok.
Olen ostanut joitakin vaatteita. Perusvaatteet topit, hupparit, paidat huonoa laatua, ei kestä käytössä eikä varsinkaan pesussa siistinä.
Mutta muita hieman erikoisempia asusteita ja takkeja voi saada ihan laadukkaita, kunhan tutkii tarkoin.
Nykyään en kyllä täällä juuri shoppaile, koska eettisyys. Nämä neuleliivit ja takit jotka on pidän loppuun.
En ole pahempaa roskaa nähnyt vaikken vaatteilla snobbailekaan. Se kauppa muistuttaa niitä vaatekojuja mitä pakistanilaiset pitää savon torilla.
Ostan joskus. Ei jaksa aina pitää klassista valkoista t-paitaa vaan joskus tekee mieli ostaa kertakäyttökamaa.
Siellä myydään aikuisten vaatteita.
Eli kyllä.
Samanlainen rättimarket kuin muutkin halpaketjut. Ei tee mieli ostaa tuollaista muutaman pesun kestävää krääsää.
New Yorker sai mukavat kustannustuet verorahoista. Ainoa kauppa jossa jatkuva jono kassalle.
Minä. Sieltä sai hyvän ulkoilutakin alle 10 euron hintaan. Takki on ollut käytössä (kovassa käytössä, kuten päivittäinen ulkoilu ja vaellusretket Lappiin) eikä mitään ongelmia ilmennyt. Kangas on tukevaa, mutta hengittävää.
Fiksu nainen tarkistaa vaatteiden LAADUN ennen kuin ostaa. Kaikki edulliset vaatteet eivät ole huonoa laatua eivätkä kaikki riistohintaiset vaatteet ole hyvälaatuisia.
Olen ostanut pari 100% puuvillaista paitaa sieltä. Molemmista purkaantuivat saumat todella pahasti jo puolessa vuodessa, vaikka en mitenkään koko ajan niitä käyttänyt ja pessyt. Laatu on niin surkeaa, ettei kannata ostaa sieltä vaikka halpaa onkin.
Mä oon ostanut jotain tossuja ja huppareita. Miksei? Kun tarkkaan valitsee. Laatu yleisesti ottaen kaamea, ja mitoitus napapaitaa, niin eihän tuolta paljoa voi aikuinenaikuinen löytääkään.
N52