Jotain ideoita ihan pienen pihan laittoon?
Kyseessä siis kerrostaloasunto, johon kuuluu ihan pieni pohjoiseen päin oleva piha. Minulla ei ole mitään kokemusta pihoista ja kotonakin kaikki ruukkukasvit kuolee. Apua!
Kommentit (7)
Yhtenäinen terassi, siis ei nurmikkoa. Isoja ruukkuja tai istutuslaatikoita.
Ihan ensin varmaan pitäisi miettiä, mitä haluat pihallasi tehdä. Haluatko oleskella siellä, kenties lukea kirjaa riippumatossa hellepäivinä, ihailla kukkaloistoa, kasvattaa syötävää vai haluatko vain että pihasta on mahdollisimman vähän vaivaa? Onko lapsia tai lemmikkejä?
Asfalttia siihen. Puutarhasaarekkeisiin puu (esim. kuusi, koivu, lehmus, pihlaja jne), helppohoitoista pensasta, tehokas suihkulähde jossa vesi ei seiso (usein vaihto) ja värikkäitä ruusuja. Sitä vähemmän, mitä vähemmän on sen pihan muokkaajia tai hoitajia.
Pohjoiseen päin oleva piha on varjoisa, kovin moni kasvi ei siellä viihdy. Odota kevättä, ja mene puutarhamyymälään ideoimaan. Myös esim Facebookissa on hyvinkin asiantuntevia puutarharyhmiä, sieltä voi kysyä neuvoa.
Ei puita pieneen pihaan! Ei edes sitä nätisti kukkivaa omenapuuta! Ajan mittaan kaikki ne puut kasvavat ja täyttävät pihan.
Myös taloyhtiön säännöt saattavat rajoittaa, mitä pihalle saa istuttaa.
Puoli metriä vielä lunta, katotaan sit keväämmällä, ei kiirettä.