Miksi kaikkien ei tarvitse käydä töissä tai opiskella?
Minäkin mielelläni olisin jäänyt aamulla petiin.
Kommentit (16)
Elämme eriarvoisessa yhteiskunnassa.
Jos on tarpeeksi rahaa niin ei tarvitse. Saadakseen tarpeeksi rahaa pitää opiskella ja käydä töissä... Ikävä noidankehä.
Kaikilla ei välttämättä ole esimerkiksi terveys tai henkinen ja fyysinen kapasiteetti sillä mallilla, että opiskelu ja työnteko onnistuisivat. Vaikeavammaisia, syrjäytyneitä ja pitkäaikaissairaitako nyt oikeasti kadehdit?
Ei kenenkään ole pakko tehdä mitään, jos ei halua. Toki moni ei varmaan osaisi kieltäytyä oikein työnteosta, mutta jos osaa kikkailla ja sanoa oikeaan aikaan oikeat sanat, niin ei tämä elämäntapatyöttömyys niin hankalaa ole.
Siksi koska emme elä kommunismissa. Meillä on työmarkkina, ja markkinoilla on aina osa "tuotteista" (työntekijöistä) sellaisia ettei niitä halua kukaan "ostaa" (palkata).
Täyshoitolaisen ei tarvitse, sillä se on YK:n ihmisoikeuksien julistuksen vastaista. Kysy vaikka näiltä 80 tuhannelta vuotuiselta tulijalta.
Vierailija kirjoitti:
Siksi koska emme elä kommunismissa. Meillä on työmarkkina, ja markkinoilla on aina osa "tuotteista" (työntekijöistä) sellaisia ettei niitä halua kukaan "ostaa" (palkata).
Kuvitteletko, että entisessä Neuvostoliitossa onnistui jäädä vain kotiin makoilemaan jos ei huvittanut töihin lähteä aamulla? Miliisi tuli lyömää pampulla päähän. Haihtui hyvin nopeasti sellaiset aatokset mielestä.
Kateus haisee. Jää kotiisi jos se helpottaa oloasi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Siksi koska emme elä kommunismissa. Meillä on työmarkkina, ja markkinoilla on aina osa "tuotteista" (työntekijöistä) sellaisia ettei niitä halua kukaan "ostaa" (palkata).
Kuvitteletko, että entisessä Neuvostoliitossa onnistui jäädä vain kotiin makoilemaan jos ei huvittanut töihin lähteä aamulla? Miliisi tuli lyömää pampulla päähän. Haihtui hyvin nopeasti sellaiset aatokset mielestä.
Luetunymmärtäminen hoi!
Työttömien pitää mennä ilmaiseksi "töihin", jotta työssäkäyville (ja palkkaa saaville) ei tule paha mieli? Sekö sitten on reilua?
Kunniakansalaisten, kultamunien ja kulttuurinrikastajien ei tarvitse työskennellä, koska he ovat hyödyksi yhteiskunnalle pelkällä läsnäolollaan.
Se on päättäjien tahto. Niistä on hyvä juttu, että puoli miljoonaa suomalaista on kotona varalla odottelemassa, että jos joskus tarvitaan työntekijää.
Olen jo opiskellut ja käynyt kouluja yli 20 v. elämässäni joten eiköhän varmuuden vuoksi opiskelu riitä. Työttömänä ei saa opiskella määrättömästi, approja on jo, kaikki järkevät täydennyskoulutukset on suunniteltu valmiiksi töissä oleville tai maksavat 900 euroa/2 vrk.
Näin suomalaiset lorvailevat töissä: olemattomia palavereja ja harhauttavia ruutukaappauksia
Tiedätkö tyypin, joka käyttää työaikansa hölöttämiseen, netissä surffailuun tai kiireen esittämiseen? Työelämän kireydestä huolimatta jotkut pystyvät lusmuilemaan töissä.
Tietokonealan yrityksessä työskennellyt mies lusmuili luovasti. Mies teki päivän töitä ja videoi ruudunkaappauksen avulla, mitä tietokoneen työpöydällä tapahtui.
– Sen jälkeen hän laittoi videon pyörimään ja räpläili vain puhelintaan, miehen entinen työtoveri kertoo.
– Tätä kesti puolisen vuotta kunnes toinen kollega narautti hänet. Se työsuhde irtisanottiin sitten.
Kuopiolaisen Suora Lähetys Oy:n toimitusjohtaja Markku Kontila tietää tyypin.
Jotkut näyttelevät työn tekoa ja kiireisyyttä.
Yrittäjän kannalta pahimmasta päästä on Kontilan mielestä työntekijä, joka tekee hitaasti, pitää kaikki tauot ja venyttää niitä ja on vielä herkkä sairastumaan. Sairastavuudessa on hänestä yllättävän isot erot. Jotkut eivät sairastu millään ja toiset monta kertaa kuukaudessa.
Siekkisen mukaan moni työnantaja käyttää nykyään työajanseurantaa kaikissa tauoissa. Tupakoinnissa terveyshyötyjen lisäksi tiukempi asenne on reilua muille, kun ylimääräinen taukoaika näkyy omassa liukumassa.
Tietokoneella tehtävä työ voi olla iso ongelma, Suomen pienyrittäjien varapuheenjohtaja Aimo Tasanko sanoo. On erittäin vaikeaa tietää, tekeekö työntekijä töitä vai ei. Hän näyttää ahkeralta, vaikka surffailisi matkasivustoilla tai verkkokaupassa tai hoitaisi lapsensa jalkapallojoukkueen asioita ja maksaisi laskujaan.
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000005106668.html
No senkus alat työttömäksi jos oot niin kateellinen