Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Autoilu on halpaa.

Vierailija
27.01.2021 |

Olen luekellut "sähkis-polttis" keskusteluja ihan mielenkiinnosta vaikka itsellä ei ole edes ajokorttia.Ennen ajattelin että autoilun kustannukset olisivat tyyliin monta satasta kuukaudessa,mutta nyt on iskenyt epäilys.Monessa keskustelussa toistuu sama lause:polttiksella ajaminen maksaa 150 euroa kk. joten miten se Tesla voi tulla halvemmaksi!Eli autoilu on siis todella halpaa.150 euroa kuukaudessa ja silti ihmiset jaksavat valittaa autoilun kalleudesta.Ei ymmärrä!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut saman asian.Miksi meuhkata asiasta jos sen kustannukset on yhden baari-illan tasoa!

2/4 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Autoilu maksaa todennäköisesti noilla keskustelijoilla enemmän kuin 150 €/kk, mutta he eivät sitä ymmärrä tai halua ymmärtää.

Kun rehellisesti laskee kaikki autoilun kulut, eli polttoaineen lisäksi huollot, verot, vakuutukset, rahoituskustannukset, renkaiden kulumiset, auton arvon aleneman ja vaihtoehtoiskustannuksen (saamatta jääneen pääomatulon), niin keskimääräinen suomalainen autoilija maksaa autoilustaan noin 450 €/kk. Verottaja laskee autoilun hinnaksi 46 snt/km, mikä on mielestäni aika kohdillaan.

Toki tähän vaikuttaa moni asia: paljon kilometrejä ajettaessa kiinteiden kulujen osuus per km pienenee (verottaja on huomioinut tämänkin); uudella autolla ajava maksaa helkkaristi enemmän; itse autoaan huoltava säästää pitkän pennin jne jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen laskenut että menee 300 €/kk. Ja siihen on ihan kaikki laskettu mukaan. Tosin ajan n 10.000 km vuodessa. En aja uudella mutta en mlään vanhalla romullakaan, kesikokoinen perheauto bensamoottorilla on kyseessä. 

Vierailija
4/4 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 150€ menee korkeintaan, josta polttoaineeseen 60-80€. En laske mukaan huoltoja, rahoituskustannuksia, auton arvonalenemaa, vakuutuksia pl. pakollinen liikennevakuutus enkä juuri renkaiden kulumistakaan, koska niitä ei ole. Muutenhan tuo ei toki olisi mahdollista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kaksi