Työntekijä yrittää iskeä miestäni.
Omituinen tilanne, palkkasimme firmaan vuosi sitten työntekijän joka tekee yksin omassa toimipisteessä töitä.
Nyt nainen on ruvennut ensin työasioissa lähettämään miehelleni, firman kännykkään (joka siis on meillö kotona toimistolla) ensin työasioissa ja sitten vähän roisimpaa viestiä. Hän ei tiedä että myös minä luen kännykkää/vastaan siihen.
Mieheni on ”ulkoistanut” tämän työntekijän ongelmineen minulle, koska hänellä ei ole aikaa ohjeistaa häntä ja vastata joka päivä hänelle.
Minusta on ollut ihan ok, neuvoa häntä joko sähköpostitse (firman nimellä oleva posti) tai viestein. Ei kuitenkaan mistään vaikeista asioista ole ollut kyse.
Toissapäivänä alkoi henkilökohtaisuuksiin meneminen ja nyt ihan suora vihjailu.
En tiedä miten suhtautuisin asiaan, hön ilmeisesti olettaa että vain mieheni keskustelee hänen kanssaan vaikka hän on tietoinen että puhelin on yleisesti firman nimissä ja siihen voi soittaa/viestittää joko minulle tai miehelleni, samoin yleisessä sähköpostissa on molempien allekirjoitus.
Miehen yksityiseen numeroon tai sähköpostiin ei ole tullut mitään.
Kommentit (7)
No mistä tiedät ettei hän yritäkin iskeä sinua?
Vastaa sille, että, "ymmärräthän ettei käytöksesi ole työpaikalle sopivaa, olen sentään varattu nainen. Minulla ei ole mitään seksuaalivähemmistöjä vastaan, mutta olen nyt onnellinen mieheni kanssa".
Toi oli hyvä. Vastaa, että olet imarreltu, mutta kiinnostuksesi on puhtaasti miehissä. Mutta kiitos kohteliaisuudesta kuitenkin. Toivottavasti työtoveruutemme ei kärsi tästä väärinkäsityksestä, että olisin kiinnostunut naisista. :D
Tuo esiin että ne viestit tulevat sinulle. Haluatko firmaasi miestäsi iskevän naisen ylipäänsä. Onko mies vastannut myöntävästi jossain vaiheessa, vai onko se naisen kiinnostus ainoastaan. Mitä miehen omaan puhelimeen tulee viestinä.
Enkö minä varoittanut että et palkaa Porvoon naista töihin.