Kaupoista ei saa nykyään kunnon ruisleipää
Mitä on oikein tapahtunut?
Kävin kauppakeskuksen isossa K-Supermarketissa sekä S-marketissa, kummassakaan ei ollut tarjolla kunnollista kovaa leikattavaa ruisleipää. Tai Superissa oli yhtä, joku luomuleipä, hinta 4,99e pienestä limpusta. Pelkkää Vaasanin muovipussileipää tarjolla.
Kommentit (51)
Ei muuta kuin ohje, sormet taikinaan ja saat mitä tilaat. Loppuu vinkuminen.
Lidlin paistopiste, luomuruisleipä.
Parasta mitä tiedän ruisleipärintamalla.
Halpa hinta! Nam!
Suurinosa maailman ihmisistä syö vaaleaa leipää. Saisi eu kieltää ruisleivän.
Missä asut? Meillä ainakin s kaupoissa paikallisen leipomon leipää. Kahta erilaista ainakin viimeksi oli
Oulussa kyllä saa Meriläisen ruisleipää. Se on parasta.
Vierailija kirjoitti:
Missä asut? Meillä ainakin s kaupoissa paikallisen leipomon leipää. Kahta erilaista ainakin viimeksi oli
Helsingissä, Kampin K-marketissakin oli surkea leipävalikoima.
Täälläkin myydään oman alueen leipää ja pullaa. Löytyy montakin laatua.
Vierailija kirjoitti:
Missä asut? Meillä ainakin s kaupoissa paikallisen leipomon leipää. Kahta erilaista ainakin viimeksi oli[/quote
Tämä ! Uudellamaalla ei saakaan hyvää ruisleipää, mutta annas olla, , kun meet esim. Kymenlaaksoon, niin johan alkaa löytyä hyviä leipomotuotteita myös S-Marketista.
Asun pk-seudulla ja vietän kesät Savonlinnan suunnalla. Paikallisissa marketeissa kateus aina iskee, kun pääsee savolaisten ruis- ja jälkiuunileipävalikoimien pariin.
Vierailija kirjoitti:
Lidlin paistopiste, luomuruisleipä.
Parasta mitä tiedän ruisleipärintamalla.
Halpa hinta! Nam!
Nyt tarjouksessa sunnuntaihin asti neljä tuplapalaa eurolla. Lähdenkin heti ostamaan!
Laitan pakkaseen ja otan sieltä tarvittavan määrän kerralla, menee säilytyksessä nopeasti huonon makuiseksi. Tuoreena erinomaista.
Porokylän leivät hyviä. Kokeile limppua. Lidlistä terva-, tai saaristolaislimppua.
Vierailija kirjoitti:
Porokylän ruislimppua on ainakin ollut s-ryhmällä mutta sekin on kyllä valmiiksi viipaloitu. Kuitenkin ihan kunnon ruisleipää verrattuna noihin ruispaloihin ym.
Ohis, mutta Porokylän ruiskartano on ihanaa!
Ei ihmisen kuulu syödä ruista, vehnää ja ohraa. Eivät ole terveellistä eikä sovi vatsalle.
Aika moni liputtaa Lidlin ruisleivän puolesta ja kyllä vastentahtoisesti täytyy todeta, että on maku kohdallaan, aivan mahtavaa. Kovettuu liikaa parissa päivässä, joten jos ei joka päivä hae tuoretta, kannattaa pakastaa heti kotiin tultua. Missä nää muuten tehdään, virossa vai latviassa, se taikina?
Vanha ruislajike pelastui riihestä löytyneiden seitsemän jyvän ansiosta
https://yle.fi/uutiset/3-10301654
Ajattelin elvyttää tuota lajiketta. Ennen viljelu oli jakautunut itä-Suomen kaskiviljelyyn ja riihikuivaukseen sekä länsi-Suomen peltoviljelyyn jossa erilainen riihi. Wanhan ruisleivän maku johtuu kahdesta asiasta. Tuosta melkein kadonneesta lajikkeesta jota on viljelty tuhansia vuosia ja riihikuivauksesta jossa savun makua tulee siemeniin. Voisi kuvitella myös kaskimaasta tulevan jotain vivahdetta makuun. Lajike on pensasmainen ja yhdestä siemenestä voi tulla 50 ruokoa ja 1000 siementä.
Lidlin luomuruispalat ovat 100% SUOMALAISTA ruista ja leivottu suomessa. Täysin suomalainen tuote!
Ainoa kunnon ruisleipä Suomessa on nykyään Oulussa leivottava Meriläisen ruisleipä (Pyöreä reikäleipä, joka on pehmeää sitkeää oikealla tavalla ja aineksina vain ruisjauho, vesi ja suola). Ruisleivän hinta on alle 2 euroa. Harmi vain ettei sitä saa etelästä, täällä olisi kova kysyntä kunnon ruisleivälle.
Toinen oikeanlainen leipä on Helsingissä Väyrysen ruislimppu (siivutettu). Se on juureen leivottu aito ja herkullinen ruisleipä. Hinta vain on kova, 5 euroa.
Kyllä täällä saa. Ja City-marketista vielä. Kunnon leikattavaa rapeakuorista limppua. Parikin paikallista leipomoa niitä valmistaa.
Porokylän ruislimppua on ainakin ollut s-ryhmällä mutta sekin on kyllä valmiiksi viipaloitu. Kuitenkin ihan kunnon ruisleipää verrattuna noihin ruispaloihin ym.