Tarkistatteko ulko-ovenne joka ilta ennen nukkumaanmenoa?
Kommentit (24)
Äitini asuu okt:ssa ja tarkistaa joka ilta.
Ja kesäkuumalla nykyään rajoitetaan ikkunoiden aukioloa yöllä..pakko joskus pitää joku ikkuna auki kyllä..mutta yksi kesä, kun olin viimeisilläni raskaana, keittiön ikkunasta kävi joku varastamassa miehen lompakon ja avaimet :/
Ulkona oli väliaikaisesti hiekkakasa piharempan jäljiltä, joten siitä ylettyi sen takia..
Karmeampaa oli avainten varastaminen. Yksi yö meni jokaista risahdusta kuunnellen, ennenkuin saimme lukot vaihdettua..pieni haka vaan ulko-ovessa turvana.. Muutaman viikon päästä sekä lompakko kortteineen että avaimet löytyivät metsästä!
Tuli vaan itselle opetuksena, ettei tämäkään asuinalue ole niin "rauhallinen ja turvallinen" kuin mihin oltiin tuudittauduttu.. Ikkuna joka yöllä oli auki ei edes näy tielle, että joku on hiippailut pitkin pihaa varta vasten.. :(
kaikki kolme ovea, ja ihan aina!
(miehen mielestä mulla on jo pakkomielle kun kaikki pitää aina tarkistaa)
Tuttavillemme tultiin sisälle heidän nukkuessaan (ovi ei ollut lukossa) ja heiltä varastettiin puhelimet, kamerat jne ja auto (otettiin avaimet). Laittoivat sen jälkeen hälyjärjestelmän.
Ihan kamalaa, jos joku murtautuisi omaan kotiin.
Se jää lapsilta helposti auki, joten ihan vakiotoimi iltaisin ja joskus muutenkin.
koska tanakin aamuna huomasin, etta eipa oltu lukittu eilen illalla...
että asukkaat nukkuivat sisällä. Yksitasorivari, ovet kyllä lukossa, tulivat ikkunasta.
Meillä ei käyty, vaikkemme olleet edes kotona, koska meillä on haukkuvainen koira ja hälytysjärjestelmä, josta tarra autotallin ovessa.
Varkaat olivat seuranneet näitä taloja ja ilmeisesti rekisteröineet etukäteen ne asunnot, joihin ei kannata mennä.
kuinka toimitte kun miehenne on poissa kotoa; pidättekö puhelimen päällä koko yön tms sen varalta, että jotain sattuisi/joku murtautuisi sisään?
Itselläni hirvittää tuo ja kerran miehen ollessa reissussa joku hiippaili yöllä takapihalla ja ilmeisesti yritti selvittää, onko talossa joku kotona. Tiedän myös missä mies aseitaan säilyttää ja osaan niitä käyttääkin, mutta kuulostaa jo jenkkimeinigiltä, jos niitä pitäisi käyttää...
kuinka toimitte kun miehenne on poissa kotoa; pidättekö puhelimen päällä koko yön tms sen varalta, että jotain sattuisi/joku murtautuisi sisään?
Itselläni hirvittää tuo ja kerran miehen ollessa reissussa joku hiippaili yöllä takapihalla ja ilmeisesti yritti selvittää, onko talossa joku kotona. Tiedän myös missä mies aseitaan säilyttää ja osaan niitä käyttääkin, mutta kuulostaa jo jenkkimeinigiltä, jos niitä pitäisi käyttää...
jotka taatusti heräävät jokaiseen rasahdukseen. Miehen asekaappi on täynnä aseita ja pesismaila on oven vieressä (myös miehen kotona ollessa).
mutta asutaan kerrostalossa, tosin maantasalla. Olin tässä pari yötä ilman koiraamme ja miestä lastemme kanssa, ja pitää kyllä sanoa, että kyllä tuohon koiraan vaan luottaa paljon. Eka yönä en saanut unta, kun tiesin, että ei ole koira varoittamassa yöllisistä kulkijoista.
Aseita ei meidän kodissa ole eikä tule, vaikka joskus omakotitalossa asuttaisiinkin.
Sitä olen ihmetellyt, kun jotkut pitävät ikkunoita kesällä auki, vaikka itse eivät ole kotona. Minulla ei tulisi mieleenkään. En kyllä suostu pitämään niitä öisinkään.
Kerran aamulla etsin avaimiani ja löysin ne ulko-ovesta. Olivat roikkuneet siinä koko yön... Itse olin vahingossa jättänyt.
Rivarissa asutaan Helsingissä. Onneksi rauhallista aluetta eikä kukaan ollut poikennut pihan läpi pahat mielessään.
Eikä ikinä ole kukaan yrittänyt sisään. Tänä aamunakin jätin tahallaan oven auki kun lähdin viemään lapsia hoitoon, että kaveri pääsisi sisälle jos tulee kotiin ennen minua. Eteläsuomalaisessa kaupungissa asutaan.
mutta asutaan kerrostalossa, tosin maantasalla. Olin tässä pari yötä ilman koiraamme ja miestä lastemme kanssa, ja pitää kyllä sanoa, että kyllä tuohon koiraan vaan luottaa paljon. Eka yönä en saanut unta, kun tiesin, että ei ole koira varoittamassa yöllisistä kulkijoista.
Aseita ei meidän kodissa ole eikä tule, vaikka joskus omakotitalossa asuttaisiinkin.
Sitä olen ihmetellyt, kun jotkut pitävät ikkunoita kesällä auki, vaikka itse eivät ole kotona. Minulla ei tulisi mieleenkään. En kyllä suostu pitämään niitä öisinkään.
vuoksi niitä aseita ole, vaan harrastusten.
Mulla on vilkas mielikuvitus.
Asumme kerrostalossa, joten muuten ei huolta. Olen joskus myös jättänyt avaimet oveen yöksi.
Autotallin ovet taitaa olla aina auki ja sieltä pääsee ihan suoraan sisälle mutta ei ole vielä tullut.
Ja joskus on olohuoneen ovi jäänyt yöksi auki.
Jos mies yövuorossa niin katson aina muutaman kerran että varmasti on ovet lukossa. Meillä on kyllä koiria mitkä ihan taatusti herättävät jos joku edes kokeilee ovea.
Tarkastan aina nukkumaan käydessä, että kaikki talon ovet ovat kiinni.
Varastojen ovia tosin en käy erikseen kokeilemassa.
Mites päivällä, erityisesti omakoti- ja rivariasujat? Jos olette sisällä, pidättekö oven lukossa vai siten, että siitä pääsee kuka vaan lampsimaan suoraan sisälle?
Ite pidän kyllä enimmäkseen lukossa, tosin jos nyt vaikka tuossa pihalla jotain touhuilen, niin toki ovi saattaa olla silloin lukitsematta.
Anopilla tapana pitää ovet aina auki, jos ovat kotona. Ja jos se joskus sattuu olemaan lukossa, kun mennään kylään, niin pahoittelee aidosti, että "mites se ovi nyt on jäänyt lukkoon". Yleensä siihen totean, että ihan hyvähän sitä on nykyaikana pitää kiinni, niin ei tule kaikenmaailman kaupustelijat omine aikoineen sisälle.
Ja appiukolla on raivostuttava tapa tulla meille omalla avaimellaan (vara-avain) sisälle, jos ja kun ovi on lukossa kun ollaan itse kotona. Tätä nyt ei ole tapahtunut kuin muutaman kerran, mutta ihan riittävästi oli jo siinäkin. Itse ainakin haluan, että vieraat ja tutut koputtavat tai soittavat ovikelloa ja sisälle tullaan sitten kun ovi avataan.
tai siis ulko-ovi lukitaan nukkumaan mennessä. Omakotitalossa asutaan.
päivällä ovi on auki jos vain olemme kotona. Kotoa lähtiessä lukitsen oven.
Asumme rauhallisella omakotitalo alueella, jonne ei eksy ketään ja jos eksyy niin koirat pihalla kyllä ilmoittavat asiasta.
Kerran heräsimme yöllä siihen kun joku kokeili olkkarin ovenkahvaa ja kun mies meni katsomaan, niin joku juoksi metsään.
Toisen kerran keskellä yötä soitettiin ovikelloa ja mies kysyi, että mitä asiaa, niin sieläl oli pari nuorta sälliä, joilla oli iso koira ja kysyivät, että onko tää teidän koira...Eipä avattu ovea ja jätkät lähtivät pois...Eipä olisi kiva herätä siihen, että joku saapastelee sisälle kesken unien..