Onko kukaan saanut sosiaalista luottoa?
Minulle velkaneuvoja ehdotti tätä, saisin rästivelat hoidettua lähes 0 koton lainalla. Kokemuksia?
Kommentit (13)
Luottotiedot on kunnossa ja mitään ei ole perinnässä, erilaisia luottoja moneen paikkaan n. 15 000. Ap
On muutama tuttava saanut sossulainan.
Muistaakseni molemmilla oli ulosotossa, joten oli pätevä syy hakea.
Sossuluotto edellyttää että velat ja tulot ovat sillälailla balanssissa, että pystyt lyhentämään sitä, ja se lyhennys taisi olla luokkaa mahd paljon ( laskevat tulot + kulut ja täytyy jäädä joku x summa käyttöön ).
Muistaakseni max laina oli 20-25 tuhatta, myönnetään vain tietyissä kunnissa.
Helsingissä max on tuo 15 000, se riittäis, mut ainoo mikä mietityttää on se, että tulee luottotietoihin järjestelymerkintä lainan ajaksi. Ap
Vierailija kirjoitti:
Helsingissä max on tuo 15 000, se riittäis, mut ainoo mikä mietityttää on se, että tulee luottotietoihin järjestelymerkintä lainan ajaksi. Ap
Onko sillä mitään väliä ? Ei varmaan lisäpiuhaa ole aikomusta ottaa enää ?
Säästät korkokuluissa ihan jumalattoman summan rahaa jos tartut siihen.
Suosittelen.
No ei varmaan, kun asunto, vakuutukset jne. kunnossa, mutta mietityttää aiheutuuko siitä jotain hankaluutta käytännössä.
Kannattaa hakea, korkokulut laskee valtavasti.
voi kun kaikissa kunnissa olisi tämä mahdollisuus, auttaisi monia.
Olen saanut ja maksoin sen mahdollisimman nopeasti pois lomarahat yms hyväksi käyttäen. Pelasti kyllä elämäni! Velat olivat siinä vaiheessa ulosotossa, vakituinen työ ja muutenkin oli vakiintuneet elinolosuhteet.
Arvostan kovasti tätä Helsingin kaupungin tarjoamaa palvelua.
Minustakin on upea palvelu. Toivottavasti saan luoton. Ap
Kiinnostaa tämä myös. Onko sinulla millainen velkatilanne ? Pitääkö olla luottotiedoton hakeakseen tuota ?