Mitä jos nykyinen vuokralainen ei päästä sinua
Kommentit (7)
En itsekään päästänyt. Oli lähettämässä jotain kaveriaan katsomaan. Sanoin, että tavallinen 43 neliön luukku ja pohjapiirroksen olet nähnyt. Tämän enempää ei kaverikaan olisi osannut sanoa.
Ei kotiinsa tarvi noin vain ketään päästää.
Ei tarvi päästää.
Minunkin puhelinnumeroa vuokraisäntä aikoinaan jakeli, voi hitto sitä "näytätkö kämppää sillon ja sillon" - puhelujen määrää!
Sanoin, etten ole mikään asunnon esittelijä..
Muuttoa tehdessä muutakin hommaa kuin passata tuntemattomia ihmisiä...
Vuokranantajan pitää sopia aika, joka sopii vuokralaiselle ja tehdä se hyvissä ajoin, että vuokralainen ehtii selvittää aikataulunsa. Ei hänellä ole mitään velvollisuuksia päästää vieraita ihmisiä kotiinsa milloin vain. Varmasti haluaa olla itse paikalla, jos siellä on omaa omaisuuttakin vielä.
22 §
Vuokranantajan oikeus päästä asuinhuoneistoon
Huoneiston kunnon ja hoidon valvomista varten vuokralaisen on viivytyksettä sopivana aikana päästettävä vuokranantaja huoneistoon.
Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana.
---
Kukapa nyt haluaa vuokrata itselleen asuntoa näkemättä ja haistamatta (hometalot, tupakka ym.).
No can do. Ilmoita vuokranantajalle.