Mies käski kysyä: Kuinka paljon on n. 100neliön sähkölämmitys asunnossa kilowattikulut vuodessa?
Kysyin jo ensin tuossa sitä kuukausisummaa suunnilleen. Mutta nyt haluaisi tietää paljon teillä on suunnilleen vuosikulut?
T: vaimo, jolla ei hajuakaan kiowateista mutta mies käski kysyä =D
Kommentit (11)
sähkön myyjästä ja siirrosta.
2 taloudessa sähköön menee vuodessa 1700eur (varmaan...)
n. 17000 kWh/vuosi. yö 13000 ja rapiat, päivä alle 4000. Ostettiin juuri ilmalämpöpumppu, joten toivottavasti tuosta kulutus pienenee... Lämmitetään taloa ainoastaan yösähköllä. Ensi talvena lämmitetään myös varaavaa takkaa, kun saadaan polttopuupolitiikka kuntoon! Toivottavasti sekin pienentää kovasti sähkönkulutusta.
maillä 107 neliötä, kulutus noin 14 000 kw vuodessa, sähkölasku jotain 150e/kk. Varaava takka/leivinuuni meillä käytössä vaihtelevasti talviaikaan, laskee jonkinverran sähkönkukutusta. Meillä kyllä saunotaan todella paljon vastapainoksi.
ja sähkönkulutus on ollut 20000 kWh. Aivan järkyttävän iso, mutta johtunee autotallin ja varaston lämmittämisestä. Olemme pääosin lämmittäneet talvella kamiinaa ja keittiön puuliettä - puusaunakin lämmittää taloa mukavasti. Silti on sähkösyöppöjä. Laskut olleet 300-400 e kuussa, eikä sähköyhtiön vaihtaminen kannata, koska sähkönsiirto on se suurin kuluerä.
Kolme vuotta sitten, kun muutimme tänne, sähkölasku oli satasen kuussa..
sähkölasku 120€/kk. Leivinuuni lisänä talvisin.
ja sähkönkulutus on ollut 20000 kWh. Laskut olleet 300-400 e kuussa, eikä sähköyhtiön vaihtaminen kannata, koska sähkönsiirto on se suurin kuluerä.
Ymmärtääkseni se on jotain 1/3 - 1/2 sähkölaskusta. Tuo vaihtelu johtuu siis eri yhtiöiden hinnoist.
Juuri tuli sähkölaskut, jossa siirtomaksu oli 52 euroa ja sähkölasku 84 euroa. Tuo oli helmikuun lasku.
Meillä on 85 neliötä ja pelkästään suora sähkölämmitys, myös sähkökiuas, ei siis puulämmitteisiä uuneja tai takkoja. Vuotuinen kulutus on siinä 13 000 kW:n pintaan.
oli 180 e. Pienet sähköyhtiöt pelaa juuri tuolla.
Sen tiedän, että sähkölasku on meillä 160 euroa kk. Meillä on 120 neliöinen omakotitalo ja erillinen lämmitetty 20 neliön sauna/vierashuone. Näihin sähkö siis menee. Suorasähkö, ei takkaa.
Meillä 2v vanha omakotitalo huoneistoala 105m2 ja kokonaisala 157 ja kaikki lämmintä tilaa. Ilmalämpöpumppu ja varaava takkauuni.
Sähkönkulutus vuodessa yhteensä 11900kWh josta yösähköä hieman yli puolet 6400kWh.
Sähkö kannattaa varsinkin nyt kilpailuttaa koska hinnat hinnat huomattavasti tippuneet esim viime talvesta! Sääli niitä joilla määräaikainen kallis 2v sopimus esim viime talven hinnoilla.
Katso netistä energianet.fi ja kohta energian säästö ja syötä omat tiedot niin näet oman sähkönkulutuksen verratuna toisten vastaavien asuntojen kulutukseen.
114 neliötä, suora sähkö. n.13500 kwh.
Taloudesta löytyy kaksi tulipesää ja ilppi joten varmasti päästään tänä vuonna tuon alle.