G: oletko lihonut koronapandemian aikana?
Onko painosi nossut alkukeväästä?
https://www.webmd.com/lung/news/20200521/quarantine-weight-gain-not-a-j…
Kommentit (13)
Huhti-toukokuussa olin ahdistunut ja stressaantunut, mutta muina kuukausina olen laihtunut. Ensiahdistuksen jälkeen tajusin, että voin itsekin tehdä jotain sillä ylipaino on riski sairastua vakavasti ja muutenkin minun oli tarkoitus laihduttaa.
X kiloa lähtenyt pois. Sen verran, että farkut pyörii jaloissa ja takki on tosi väljä päällä. Olen syönyt mielestäni paljon tai ainakin vähintään sen verran kuin ennenkin ja jopa tavallista enemmän herkkuja, mutta toisaalta olen ehtinyt harrastaa paljon enemmän liikuntaa ja paljon monipuolisemmin kuin ennen koronaa. Autoakaan en ole käyttänyt kuin nimeksi, kun ei ole ollut syytä käydä missään kauempana, joten kaikki asiat, jotka ennen olisi hoitanut siinä matkan varrella autoillessa (paketien nouto, pihakukkien osto, pullojen palautus jne.) on tullut hoidettua kävellen tai pyörällä.
Lihonut koska etätöissä tulee joskus arkenakin tissuteltua ja tulee tilattua välillä lounaat ravintolasta kotiovelle... kohta kyllä alkaa dieetti
Korona ei ole muuttanut elämässäni näihin liittyviltä osin mitään, joten en toki ole lihonutkaan. Syön samoin kuin ennen ja käyn töissä jopa enemmän kuin ennen. Työmatkat olen aina kävellyt.
Housut ovat alkaneet tippua jaloista.
En tiedä mistä tämä johtuu, kun mässäilen.
Vaikuttaa, että minulla on lauta perse.
10 kg pudonnut kirjaimellisesti tekemättä yhtään mitään sen eteen.
Muutama kilo lähtenyt. Heti rajoitusten ja etätöiden alettua tehtiin misun kanssa päätös, että syödään terveellisesti, vähennetään alkoholia ja lisätään liikuntaa.
Sohvalle jämähtäminen ja kilojen kerääminen on erityisen typerää nyt korona-aikana, kun ylipaino lisää sairastumisen riskiä, oireiden vakavuutta ja kuolleisuutta.
Lihonut . Huomaa jo pylly roikkuu reisissä ihraa hankaa toisiaan ennen ei. Juustoja kermakastiketta jogurttia keksejä rasvaa rasvaa rasvaa sokeria rasvaa verenpaine kofeiinishoteista salmiakkia . Kyllä rapakunnossa . Maha roikkuu rasva riippupainaa . Pitsat jäi ikuisesti pois ja juustot sekä kermakastikkeet . Felix ei enää tehdä Suomessa joten nekin herkut jää pois eli liika suola sokeri . Leivät missä sokeria jää pois . Juustomakaronit jäi jo pois ja öljyiset tonnikalat . Vettä vaan ja omenaa . Kasviskeitto ja sokeriton mehu . Muu ei nyt käy . Enää ikinä. Jouluna saa ottaa paistia ja puuroa kaljaa . Rasva ihra on siitä mitä syöt .
Pysynyt samana mutta hieman pläskiä tullut. Lihasmassa valitettavasti hieman laskenut koska kotitreenaaminen tökkii eikä salille vielä viitsi mennä levittämään tauteja.
Mikään ei ole muuttunut, ei elämässä eikä painossa, ainakin luulisin näin.
10kg tullut lisää.