Mielenkiintoinen haastattelu Pertti Salovaarasta
Minusta ko haastattelussa Salovaara nostaa tärkeän asian esille, mihin moni julkkisavioliitto helposti kaatuu. Ja miksei olisi totta myös "tavisten" liitoissa?
https://www.is.fi/viihde/art-2000006661234.html
– No, en olisi niin perso muilta naisilta saamalleni huomiolle. Ehkä eniten tässä maailmassa kadun uskottomuuttani,
Tuostahan monissa pettämisissä on kysymys.
Kommentit (9)
Salovaara oli pitkään radiossa ennen politiikkaan lähtemistä. Muistan kuunnelleeni Salovaaran radio-ohjelmia, olivat hauskoja ja ajankohtaisia.
Mutka politiikkaan lähteminen oli kai aika turha, kun ei kestänyt painetta ja julkisuuden houkutuksia. Se minusta aina outoa, että kun julkkis mokaa, taustalta löytyykin sitten kaksisuuntainen mielialahäiriö. Usein kuitenkin on niin, että syynä on runsas alkoholinkäyttö ja kaikki hommat lähtee lapasesta.
Moni ihminen hakeutuu julkisuuteen huonon itsetunnon, omanarvontunteen puuttumisen ja huomionkaipuun takia. Jos esim. lapsuudessa on kokenut jäävänsä ilman rakkautta, niin sitten kuvitellaan, että näyttelijänä tms. saatava ihailu paikkaa niitä haavoja. Ja toisekseen ihmiset, joilla on jatkuvasti otollisia tilaisuuksia pettämiseen, myös tuppaavat hyödyntämään niitä ennen pitkää. Siihen tottuu ja jää helposti koukkuunkin.
Olen ymmärtänyt, että Salovaaralla ei ole oikeen mitään koulutusta ei toimittajan eikä poliitikon hommiin. On ollut vain hyvä suustaan, hyvä supliikki ( mikä hyvä radiotyössä).
Liian suurissa saappaissa oli eduskunnassa, eduskuntatyö kuitenkin vaatii, että pystyy esim lukemaan laajoja (tylsiäkin) kokonaisuuksia. Pitää tutustua nopeasti erilaisiin mietintöihin, ehdotuksiin ja suunnitelmiin. Tässä se hyvä pohjakoulutus on tärkeää. Pelkkä kevyt radiohöpötys ei riitä. Tuostahan se paine tulee.
Salovaara ei oikein jaksa kiinnostaa enää.
Vierailija kirjoitti:
Salovaara ei oikein jaksa kiinnostaa enää.
Eipä näy kiinnostavan. Minusta tuo Salovaaran huomio, että "oli perso naisten huomiolle" on vain niin hyvä. Tuostahan minusta ihan tavistenkin parisuhteessa esim pettämistilanteessa on kyse. Toisen (naisen tai miehen) huomio hivelee itsetuntoa, tuollainen huomiohan parisuhteessa yleensä jää, varsinkin kun on pieniä lapsia. Olisi kyllä ihan hyvä keskustelunaihe, miksi yleensä petetään. Samoin taisi käydä Touko Aallolle, lähti politiikkaan, alkoholi ja oli "perso naisten huomiolle" toteutui ja vaimo ja pienet lapset saivat jäädä.
Herättääkö mitään ajatuksia?