Kellään ollut sellaista Muumi herätyskelloa ysärillä?
Siis sellaista Niiskuneiti tai Muumipeikko kelloa, joka herättää musiikilla ja ”herätys, on kiva päivä tänään, herää jo” -hokemalla. Miten sen saa toimimaan? Sain sellaisen käsiini ja en saa kuulumaan sitä ihanaa rallatusta siitä 😐 Kuuluu se ”naps”, kun menee viisarit kohdilleen, mutta herätysääntä ei kuulu.
Kommentit (12)
Joo muistan kun rikkaan perheen teinipoika sai isältään joululahjaksi. Oli vissiin toivonut jotain ihan muuta 😀
Olisin lapsena halunnut sen kellon, mutta en ikinä saanut sitä. Nykyään niitä näkee välillä kirpputoreilla. Minä sain kuitenkin Karvisen mallisen herätyskellon, Karvisen pää toimi lamppuna ja herätysäänenä oli jotain musiikkia :D
Voi v i t t u jos moiseen mölinään pitäisi herätä...
En osaa neuvoa miten sen saisi toimimaan, kellosepältä kannattaa kysyä siitä. Toivottavasti saat sen kuntoon!
Oltiin kerran yökylässä ja nukuin alle kouluikäisten serkkuni huoneessa (olin n. 15 enkä tod mikään muumifani) ja joku oli vitsinä laittanut nuuskaneitiherätyskellon hälyttämään aamulla. Kerrankin herätyskello joka ei ärrrrsyttänyt, se oli ihana
Löytyisiköhän niitä vielä jostain??? Vois vaikka hankkia
Mun äidillä on vielä, se muumipeikko :D Sain sen aikanaan muistaakseni synttärilahjaksi, mutta inhosin sitä lässytystä niin hän otti sen käyttönsä. Joutuu heräämään jo neljältä aamulla töihin niin tuohon jos mihin kyllä pomppaa ylös!
Meillä oli!