Lue keskustelun säännöt.
Miksei Morossa ei ole koskaan mitään muuta kuin pyöräilystä valittamista?
26.09.2020 |
Tuntuu siltä, että Moron jokaisessa lehdessä tärkein sanoma on valittaa pyöräilystä Tampereen keskustassa. Toisinaan myös sähköpotkulaudoista. Eikö kerta kaikkiaan mitään muita aiheita ole? Moroa kirjoittaa pääasiassa kaksi toimittajaa ja taitaa heidän puoluekanta olla selvä. Moro tulee kaiken lisäksi väkisin kotiin vaikka ei tilaisi Aamulehteä! Suurin osa ihmisistä asuu keskustan ulkopuolella joten ei kiinnosta nämä samat itkut viikosta ja vuodesta toiseen.
Kommentit (2)
Ja monet keskustassa asuvat todennäköisesti pyöräilevät paljon, eli tuskin heitäkään kiinnostaa lukea jatkuvaa valitusta. Eli kuka noita haluaa lukea?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kyllähän siellä valitetaan myös kuinka autoilu on vaikeaa. Paras oli kun joku toimittaja valitti, kuinka hän ei voi käydä Kauppahallissa ostamassa leipää, kun autoilu sinne on niin vaikeaa. Aamulehden toimitus sijaitsee tasan 500 metrin päässä Kauppahallista!
Olen ollut töissä samassa talossa Aamulehden kanssa, eikä koskaan tullut edes mieleen, että olisin tuollaista matkaa edes ajanut autolla.
Tosin kummastelihan Kummola jo vuosia sitten miten Sokokselta pääsee Anttilaan. Paikkaa tuntemattomille tiedoksi, että paikkojen etäisyys on kaksi korttelia ja välissä menee suora kävelykatu. (Ja jos ei kykene kävelemään, molemmissa on parkkitalo, joiden välin pääsee ajamaan parin korttelin kieltämisellä.)