Minkä ikäisenä lapsi luopuu uskosta joulupukin olemassaoloon?
Meidän lapsemme on yhdeksän vuoden ikäinen ja uskoo vielä joulupukkiin.
Pitäisikö minun kertoa hänelle totuus?
Milloin?
Jotenkin en tahtoisi riistää häneltä tuota lapsuudenuskoa sillä elämästä tulee kuitenkin ennen pitkää niin "totta".
Lapsen mielikuvitusmaailma kun on kaikessa rajattomuudessaan hyvin kaunis ja kiehtova muutoinkin.
Kommentit (12)
Uskooko aidosti vai onko vain tottunut leikkimään mukana? Itse en koskaan joulupukkiin uskonut, mutta ainakin isovanhemmat vaikuttivat olevan siinä käsityksessä vielä kun olin 10-vuotias...
Minä kerroin pojalle armeijaan lähtöä edeltävänä iltana. 🙁 Olihan se surullinen ilta mutta päätin säästää pojan kuitenkin suuremmalta traumalta jos asia paljastuisi armeijakavereiden kautta.
Yleensä viimeistään 7-8v loppuu pukkiusko. Kerro totuus, ettei lapsesi joudu naurunalaiseksi.
Tiedäpä tuota. Mun lapseni sanoi jo kolmevuotiaana, että ei joulupukkia oikeasti ole olemassa. Nyt yhdeksänvuotiaana sama lapsi ”uskoo” ihan kympillä. Välillä olen esittänyt teorioita joulupukin olemassaoloa vastaan, ja lapsi argumentoi ne kumoon.
Joulupukki kyllä käy meillä vielä joitakin vuosia, koska nuorin lapsi on vasta kaksivuotias.
Asumme kahdessa kodissa. Toinen koti on kaupungissa ja toinen maaseudulla.
Lapsi tuntuu elävän aika paljonkin mielikuvituselämää mikä toisinaan hämmentää minua. Ihan hyvässä mielessä kylläkin.
En nyt tiedä, miksi juuri sinun pitäisi asiasta kertoa. Anna uskoa, jos siitä on lapselle iloa. Ehkä sen kuplan puhkaisevat ikätoverit, ehkä ei. Ei kuulu asioihin, joita pitäisi jotenkin kontrolloida.
8v uskoo vielä ja kaverinsakin. Annan uskoa niin kauan kuin uskoo.
Ehkä se on enemmän leikkiä hänelle kuitenkin. Kyllä se siitä ajan kanssa menee ohi.
Itse luovuin uskostani joulupukin olemassaoloon vasta vähitellen ja vuosien saatossa. Toi tiesin jo 5-vuotiaana, ettei joulupukkia sellaisessa muodossa kuin saduissa hänet esitetään, ole oikeasti olemassa. Mutta sen jälkeenkin oletin jotakin sen tapaista, että joulupukki on jonkinlainen valtion virallinen virkamies, jonka huostaan vanhemmat antavat ostamansa lahjat ja tämä joulupukki sitten jakaa ne eteenpäin lapsille.
Meillä esikoinen oli tehnyt jo eskarissa laskelmia ja tullut siihen tulokseen, että joulupukki ei voi olla todellinen. Kuopus uskoi vielä kolmannella luokalla, vaikka hänkin oli jo vähintään vuotta aikaisemmin julistanut, että ei usko joulupukkiin.
Meillä ei varsinaisesti ole kertomalla kerrottu joulupukin todellisuudesta.
Sitten kun ikää alkoi tulla enemmän se kuin kasvoi lapsen ajatuksissa taruhahmoksi, joka kuitenkin on leikeissä ja tarinoissa elävänä, mutta kuitenkin sellainen tarujen hahmo.
Olemme keskustelleet eri maiden joulun sankareista. Meilläkin on joulupukki ja hänhän leikittelee siellä Korvatunturilla ja hän esittää sitä sankaria, joka kaikille soisi hyvää joulunakin.
Teimme pienempänä kivoja juttuja joulupukille aamuksi, hän kun kävi meillä jo varhain aattoaamuna ennen kuin ehdimme herätä.
Ja saahan jouluna leikitellä ja tuoda kivaa mieltä siten kuin itselle parhaiten luonnistuu.
Näinköhän uskoo. Asutteko jossain pikkukylässä maalla.