Eikös tämä paperitehtaan sulkeminen juuri Suomesta johdu vain siitä, että Suomessa on helpompi potkia
työntekijät pihalle? Muissa maissa, joissa ko. yhtiöllä on tehtaita, irtisanomisprosessi on paljon hankalampi.
Kommentit (11)
NIin aika järkyttävää oli lukea, että tämäkin tehdas kyllä teki voittoa, mutta ei riittävän paljoa voittoa !
Ei johdu. Johtuu siitä, että teki loppuun ajetuilla koneilla sanomalehtipaperia.
Niin, eikös sitä irtisanomista helpotettu nimenomaan se tavoitteena, että yritykset työllistäisi paremmin kun kelvottomista työntekijöistä pääsisi helpommin eroon. Tätähän ne yrittäjätkin vaahtosi. Vaan tässä sen näkee vaikutuksen.
Jos sanomalehtipaperin kysyntä supistuu, niin saattaa olla pakko vähentää tuotantoa. Silloin lopetetaan se vähiten kannattava yksikkö.
Tietenkin.
Vaikeampaa irtisanomista haikailevat eivät käsitä mistä puhuvat. Jos työntekijää on vaikea irtisanoa, on myös vaikea palkata ketään.
Suomi ei kestä enempää työllistämisen esteitä kuin meillä jo nyt on.
Ymmärrätkö, että heitä ei potkita ulos, vaan koko työpaikka lopetetaan, koska se ei kannata. Ei sieltä koskaan ole uskallettu ketään potkia pois, koska silloin olisi ay ajanut tuotannon alas ja siitä olisi tullut miljoonien vahinko.
Voi se nyt vähän johtua siitäkin että paperiliitot ovat saaneet ihan älyttömät edut sovittua ja niistähän ei voi luopua, joten nyt vaan kävellään kohti tuhoa.
Suomessa on paljon helpompi irtisanoa työntekijä kuin esim Saksassa tai Ranskassa. Kokoomus ja Perussuomalaiset väittävät virheellisesti muuta. Ja em. puolueet kurittavat työttömiä myös törkeimmin.
EI. Tulet huomaamaan, että marinistien touhut johtavat satojen firmojen ja kymmenien tuhansien työpaikkojen menetykseen.
Vierailija kirjoitti:
Suomessa on paljon helpompi irtisanoa työntekijä kuin esim Saksassa tai Ranskassa. Kokoomus ja Perussuomalaiset väittävät virheellisesti muuta. Ja em. puolueet kurittavat työttömiä myös törkeimmin.
Kaikki avustajat määrätty palstoille kirjoittelemaan mustaa valkoiseksi.
Osittain kyllä. Voittoa on tehty mutta ei kuulema tarpeeksi. Sinänsä törkeää touhua tuollainen kun pumpataan valtiolta, meiltä veronmaksajilta rahaa kaikenlaisien tukien muodossa että yrittäjät, osakkeiden omistajat ulkomailla saisi enemmän rahaa. Ja sitten vieritetään vielä vastuu, syy tehtaiden sulkemisesta duunareille!