Neuvoja koiran vatsan hoitoon?
Meillä on kahdeksankuinen pentu, jolla on nyt noin viikon ollut vatsavaivaa. Koko rumba alkoi viikko sitten torstain ja perjantain välisenä yönä, perjantai lepäiltiin ja toivuttiin, lauantaina tilanne oli jo käytännössä normaali, kunnes sunnuntaina sitten yritin antaa osin normaalia ruokaa, josta taas alkoi ripuli. Ihan vesiripulia on siis ollut vain parina päivänä, mutta muutoin tavara on vain turhan löysää, sellaista ettei haarukassa pysyisi. Olen syöttänyt riisiä ja raejuustoa jne, mutta ei edistystä. Koira on ihan pirteä ja energinen kyllä, joten siksi olen näin pitkään uskaltanut yrittää kotihoitaa. Lisäksi pennulla on tuota rasvavarastoa ettei nyt ole millään tavalla riutumassa.
On meillä herkkämahainen noutajakin talossa, mutta ei sen vatsavaivat ole koskaan näin kauan kestäneet. Oisko hyviä neuvoja viikonlopulle? Ajattelin maanantaina viedä koiran lääkäriin, jos ei ala tilanne kohentua.
Kommentit (13)
Käypäs kysäsemässä eläinlääkäristä tai esim apteekista. Jos satut asumaan helsingissä, on viikin ya:ssa poikkeuksellinen eläinvalikoima ja asiantuntemus
Kannattaa apteekista hakea sellainen lääke, kuin inupect forte. Tasoittaa suolen toimintaa. Toinen mikä meillä on toiminut on psylliumkuitu. Yeensä päivässä on ripuli ollut muisto vain. Olen sekoittanut teelusikallisen n. 2dl vettä. Hetken kuluttua on muuttunut hyytelöksi, jonka voi sekoittaa ruokaan tai antaa sellaisenaan. Tämä määrä on hyvä noin 25kg koiralle. Jos sinulla pienempi koira, niin vähempikin riittää.
Se raejuusto? Onko laktoosillista? Kestäähän koira sitä? Meillä on laktoosi-intolerantikko koira, maha ei kestä yhtään laktoosia, menee ripulille samantien.
Ja kannattaa ehkä vaihtaa se raejuusto vaikka keitettyyn broileriin.
T. se joka suositteli psylliumia
Kiitos vinkeistä, vaihdan raejuuston pois ja kipaisen apteekissa. Jospa tämä tästä kohenisi.
-ap
Ensimmäisenä antaisin koiralle matokuurin ja maitohappobakteereita myös kuurina. Ruuaksi helposti sulavaa ruokaa, kuten keitettyä vetistä riisiä, laktoositonta piimää ja raejuustoa, banaania, vesimelonia, kaurapuuroa ja keitettyä kanaa. Lihalientäkin voi antaa, eteenkin jos on pelko kuivumisesta.
Matokuuri auttaa yleensä pian, jos on kyse madoista jotka ko. lääkkeellä lähtevät. Kannattaa valita lääke, joka tehoaa useisiin eri matoihin.
Jos matokuuri ei auta, veisin koiran eläinlääkäriin.
Sitten kun maha on kunnossa ja on palattu normaaliin ruokavalioon, niin jos maha menee uudelleen sekaisin, lähtisin miettimään onko siinä koiran tavallisessa ruokavaliossa jotain pielessä, mikä voisi saada mahan sekaisin. Oman koirani maha ei esim kestä ollenkaan viljoja, paitsi kauraa ja riisiä. (Syö pääsääntöisesti raakaruokaa, mutta koulutuksessa on käytössä viljaton ja runsaslihainen kuivaruoka.)
Inupekt forte. Tämä lopetti ripulin. Löytyy lemmikkieläinkaupoista tai apteekista.
https://www.mustijamirri.fi/inupekt-forte?54388
Voiko sen koiran madottaa silloin kun sillä on ripulia vai pitääkö odottaa, kunnes tilanne on parantunut?
Vierailija kirjoitti:
Voiko sen koiran madottaa silloin kun sillä on ripulia vai pitääkö odottaa, kunnes tilanne on parantunut?
Voi madottaa! Jos ripuli johtuu madoista, ei se mene ohi ilman matokuuria. Maitohappobakteereja kannattaa kuitenkin antaa myös.
Niin naurettavalta kuin se kuulostaa - noin desi laktoositonta AB-piimää päivässä.
Vierailija kirjoitti:
Inupekt forte. Tämä lopetti ripulin. Löytyy lemmikkieläinkaupoista tai apteekista.
https://www.mustijamirri.fi/inupekt-forte?54388
Ääni tälle plus helposti sulavaa ruokaa.
Giardia jonka sai vanhemmalta koiralta? Suosittelen pitkää häätökuuria. Tulee valitettavasti helposti uudestaan kun säilyy pitkään maaperässä. Giardia aiheuttaa juuri sellaista epämääräistä vatsavaivaa..
Jaa-a. Matoja?