Elämänkumppanin löytäminen yli 30v
Moi,
Onko täällä ihmisiä, jotka olisivat löytäneet elämänkumppaninsa ja ns. sen itselleen oikean ja "täydellisen" ihmisen vasta päälle kolmekymppisenä, ehkä useiden pettymysten jälkeen? Olisi kivaa kuulla tarinoita.
Itse olen 31-vuotias ja ollut elämäni aikana useassa parisuhteessa, mutta en koe löytäneeni itselleni sopivaa miestä vieläkään. Yhä enemmän alkaa tuntua siltä, ettei minulle voi sellaista näköjään löytyäkään tai ainakin sellaisen löytyminen tuntuisi ihmeeltä johon ei ole enää oikeastaan uskonut.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Ei ole olemassa täydellistä ihmistä.
Laitoin täydellisen lainausmerkkeihin juuri siksi, ettei kukaan ole täydellinen :). Tarkoitinkin tässä itselle "täydellistä" eli sopivaa.
Minä löysin oman puoliskoni karvan alle nelikymppisenä useamman kariutuneen enemmän ja vähemmän pitkän suhteen jälkeen. Ei sitä koskaan tiedä mihin elämä vie, mutta jos uskonsa menettää niin siitä harvoin seuraa mitään positiivista.
Minä en oikein usko, että iällä on juurikaan tekemistä asian kanssa. Tai no, eläkeikäisten joukossa naisten määrä alkaa ylikorostumaan. Enemmän on kyse siitä, mitä on valmis tekemään asian eteen. Liikkumaan, tapaamaan ihmisiä, harrastamaan ja tekemään aloitteita. Moni vain odottelee ja voihan siinä aika käydä pitkäksi ja elämä mennä ohi.
Mitä yli 30 v naisella on tarjottavana? Pitkä lista irtopanoja ja sarjaseurusteluja, lapsia ja ex-miehiä? Ei kovin vakuuttavaa tai vakasvastiotettavaa.
Ei ole olemassa täydellistä ihmistä.