Alkuraskauden toispuoleisesta särystä, apua otetaan vastaan!
Kommentit (7)
Ehkä se nyt jo varhain rupee harjoittamaan liitoskipuja, tiedä häntä.
ja oikeastaan kaikki täältä lukemani kivut, vihlonnat ja nippailut (myös ap:n) ovat tuttuja omista raskauksista. Eli en usko, että syytä huoleen, vaikka raskaana ollessa melkein kaikki huolettaakin!
jatkuvaa särkyä enemmän tai vähemmän.. Mutta kaikki sujui hyvin. Muistan, että itsekin epäilin ulkopuolista raskautta, mutta enpä itseasiassa edes tiedän sen oireita.. Varmaan olisit TODELLA kipeä. Voithan aamulla soittaa neuvolaan ja kysyä sieltä vielä asiantuntijan neuvoa.
Onnea raskaudesta :)
Minulla on myöskin ollut alkurask. kipuja nivusen kohdalla sekä alamahalla. Kävin sen vuoksi päivystyksessä ultrassa ja siellä selvisi että kaikki on ok. Suosittelen samaa niin saat mielenrauhan! Paiseesta en osaa sanoa mitään.
kaikissa raskauksissa, alusta synnytykseen saakka. Kärsin pahasta endometrioosista, kiinnikkeet aiheuttivat kipua. Soita ihmeessä neuvolaan, jos asia painaa!
Mulla oli kahdessa ekass araskaudessa just oikealla puolella kovaakin kipua paivittain, syyta en tieda. Se loppui noin viikolla 11. Siita kivusta tiesinkin toisella kerralla olevani raskaana... Olin talla palstalla silloinkin ja kyselin tata ihan samaa asiaa ja sain paljon vastauksia. Moni oli karsinyt toispuoleisesta, harmittomasta kivusta alkuraskaudessa.
Olen rv 6+5/5+5 (pitkä kierto, vaikea sanoa) ja noin viikon on ollut lähinnä oikealla puolella nivustaipeessa edessä jomotusta. Se tulee iltaisin, eikä joka ilta varsin satu, mutta tuntuu paineelta, ja toisina iltoina, kuten tänään, se vihloo kevyesti. Tuntuu samalta, kuin jos imusolmuke on tulehtunut, kohta on vähän painoarkakin. Onko kenelläkään ollut samaa? Onko kyseessä ulkopuoleinen raskaus? Aamuisin ja päivisin se ei ole vaivannut, mutta iltaisin häiritsee.
Auttakee hermostunutta, kiitos!