Koiran opettelu pois makuuhuoneesta, miten saada tarpeeksi itsekuria?
Kamala ikävä jo nyt, vaikka vaan puoli tuntia ollut makkarin oven takana. Enemmän näköjään emäntää haittaa kuin koiraa uusi järjestely. Kuitenkin välillä ollut hankalaa nukkua, kun koira valtaa kirjaimellisesti koko sängyn jossain vaiheessa yötä.
Kommentit (19)
Sitten työnnätte itsellene lisää tilaa jos alkaa leveilemään.
Koira on paljon sosiaalisempi kuin ihminen ja sille on tärkeää olla lähellä, kokee eristämisen pahana.
Laita sille pehmeä peti sängyn viereen.
Sähköpanta. Laita emännälle jos et koiralle raaski.
Mikään ei ole ihananpaa kuin vieressä nukkuva tuhiseva koira. Aikoinaan Bernipoikani kuorsasi, joten jouduin tönäisemään (hellästi) kääntämään kylkeä. Tykkäsi nukkua selällään! Neuvo, anna koirasi nukkua vieressäsi.
Vierailija kirjoitti:
Laita sille pehmeä peti sängyn viereen.
Tämä. Jos koira ei häiritse makkarissa ollessaan, niin hyvin voi nukkua lattialla sängyn vieressä :) Ei tarvitse sulkea oven taakse.
Meillä koira nukkuu sängyssä, haittaa en ole huomannut.
meille laitettiin aluksi koiralle oma peti sänkyyn, johon koira rauhoitettiin nukkumaan menon jälkeen silittelemällä rauhallisesti, puhumall monotonisesti, hitaasti ja hiljaa.
Sitten petiä siirrettiin koko ajan kauemmas meistä, kunnes se oli sängyn päädyssä, sängyn korkeudella. tämän jälkeen lähdettiin alaspäin.
Muutokset pikkuhiljaa, että koira tottuu niihin huomaamatta. jos joskus tuli pois omasta pedistä kainaloon, niin ohjattiin lempeästi takaisin omaan petiinsä leikin ja silitysen varjoll.koiralla on myös oma unilelu
ei jaksettu lähteä meidän koiran kanssa tuohon ovi kiinni jakoira ulkopuolelle hommaan, koska tiedettiin, että on vain ajan kysymys sitten kun koira kampeaa itsensä takaisin sänkyyn ja kun hän on muutenkin sosiaalinen, niin ei se olisi ok, että pitäisi nukkua yksin erillään laumastaan. Kun tehtiin muutos hitaammalla kaavalla, koira ei huomannut mitään. nykyisin nukkuu tosi tyytyväisenä sängyn päädyssä lattilla. kuumalla pyrkii ulos nukkumaan
Miten ihmiset huolii karvakasoja sänkyyn?! Hyi olkoon,pihalla haistelevat ja syövät ties mitä ja turkissa ties mitä. Ja haisevat.
Pentu vaiheessa nukkui vieressä, mutta kun kaksi 50 kg koiraa niin eihän ne siihen sänkyyn enää mahtuneet enkä kehannut miestä häätää pedistään. Makkariin kaksi mukavaa koiranpetiä ja tiukka ei sänkyyn. Porukalla otetaan sitten päikyt. Koirat tottuivat saman tien järjestelyyn.
Koirat ei ole ihmisiä. Niitä ei pidä kohdella kun ihmistä. Ne on laumaeläimiä.
Se mitä olen seurannut, meillä koira nukkuu alkuyön makuuhuoneen oven edessä ja loppuyön olohuoneen sohvalla tai matolla. Ollaan opetettu, että makuuhuoneeseen ei saa tulla päivällä eikä yöllä, vaikka ovi on auki. Mies ottaisi koiran sänkyyn, mutta minä haluan, ettei se tule karvastamaan ja sotkemaan sänkyä. Näin oli meidän edellisenkin koiran kanssa. Pennulle laitetaan pesä makuuhuoneen oven luokse ja se oppii kyllä. Yhden vanhankin koiran olen opettanut uusille tavoille. Ilmanvaihdon takia makuuhuoneen ovi kannattaa pitää öisin auki.
Miksi ihmeessä koira ei voi olla makkarin lattialla nukkumassa, miksi ihmeessä pitäisi päästä sänkyyn? 9
Vierailija kirjoitti:
Laita sille pehmeä peti sängyn viereen.
Osta itsellesi oma sänky.
Katsoppa yle areenasta nämä jaksot:
"Koiranpentujen ensihetket"
https://areena.yle.fi/1-50482338
Opit sen että et palkitse mitään muuta käyttäytymistä kuin mitä haluat koiran tekevän. Jokaisen koiranomistajan tai koiraa edes harkitsevan ihmisen pitäisi katsoa nämä jaksot.
Onko pakko? Mulla lapsuudenkodissa pystykorva aina nukkui jalkopäässä kerällä 🤗
Meillä koiralla karvoineen ei ole pääsyä ollenkaan koko makuuhuoneeseen. Ei koskaan, eikä osaa sitä vaatiakkaan. 6 vuotias nykyään.
Vierailija kirjoitti:
Meillä koira nukkuu sängyssä, haittaa en ole huomannut.
Hiekkaa, karvoja ja punkkeja sängyssä?
Anna sen koiruuden nukkua vieressäsi. Kyllä sopu sijaa antaa ja hyvät yöunet. Nuusk ja pientä kuorsausta, puhh puhh.