Reilu viikko koulujen alkuun. Missä tunnelmissa?
Kommentit (14)
Ihanaa!!! Yksi ruoalaitto vähemmän ja omaa aikaa. Lapsikin odottaa innollla.
Odotan vaan mitä koronaöyhöttäjät keksii nyt syksylle, voi h"'**'!!
Koronan takia huolestuttaa. Edelleen hallitus elää harhassa, että se 15-vuotias ysiluokkalainen ei muka tartuta, ja että on turvallista olla 1000 oppilaan koulussa, jonka tilat on alkujaan suunniteltu 400 oppilaalle, eli tilat ovat aivan liian pienet. Siellä pidetään hyvin joo turvavälit.
Korona huolestuttaa. Kolme koululaista, koulussa n. 1000 oppilasta. Toivon etäkoulumahdollisuutta halukkaille.
Työnantaja kieltänyt maskien käytön. Koulu täynnä, koska lukio on taas paikalla. Koko koulussa 8 vessaa, ja noissa siis ainoat lavuaarit. Kapeat ja ahtaat käytävät ja pienet luokkahuoneet. Oppilaita ympäri kaupunkia, kulkevat julkisella liikenteellä. Itse vaihdan kahdesti bussia 69 kilometrin työmatkallani. Mikähän voisi mennä pieleen?
Tulevaisuus tuntuu vielä avoimelta. Emme tiedä vielä varmasti miten toimimme. Tällä hetkellä on heinä- ja pujonuhaakin. Tahtoisimme lapset heti etäkouluun, mutta jos se ei ala, niin vaihtoehtona on muuttaa kesämökkipaikkakunnalle pysyvämmin. Mökki on mallia omakotitalo. Suomalaiset ovat terveyden turvaamisen suhteen epätasaarvoisessa tilanteessa, jos PK-seutu ja muut kunnat, joissa on enemmän tartuntoja eivät tarjoa edes mahdollisuutta etäkouluun.
Toivon, että toista aaltoa ei tule. Mitään koronatoimiahan kouluissa ei ole, paitsi se käsienpesu. Hihaan yskiminenkään ei onnistu puolelta nuorisoa. Olen töissä koulussa, missä on tuhat 13 - 18 -vuotiasta saman katon alla. Luokat on täpötäynnä, käytävillä vaikea liikkua ahtauden vuoksi ja ruokailussa jäätävät jonot. Väljyys ja ryhmien erillään pitäminen täysin mahdotonta. Itselläni on noin 200 oppilasta viikossa ja jokaisella oppilaalla puolestaan 12 - 15 eri opettajaa viikossa + avustajat päälle.
Etäkoulu pitää olla vaihtoehtona niin kauan kun ei ole rokotetta
Vierailija kirjoitti:
Etäkoulu pitää olla vaihtoehtona niin kauan kun ei ole rokotetta
Ei todellakaan. Kouluun siitä vaan. Ei me voida koronapelon takia elää kuin sillit purkissa.
Vierailija kirjoitti:
Ihanaa!!! Yksi ruoalaitto vähemmän ja omaa aikaa. Lapsikin odottaa innollla.
Odotan vaan mitä koronaöyhöttäjät keksii nyt syksylle, voi h"'**'!!
Jos ei olisi "koronaöyhöttäjiä", lapsesi joutuisi entistä suuremmin tartunnalle alttiiksi ahtaammaksi käyvässä koulussa? Olet ehkä käynyt huviostoksilla kauppakeskuksessa ja sielläkin on ollut väljempää, kun osa kansasta ei käy? Ketä voisit kiittää tällä hetkellä siedettävistä koronamääristä?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Etäkoulu pitää olla vaihtoehtona niin kauan kun ei ole rokotetta
Ei todellakaan. Kouluun siitä vaan. Ei me voida koronapelon takia elää kuin sillit purkissa.
Sillit purkissa = ahdasta kuin kouluissa ja julkissa liikennevälineissä
Koronapelon pitäisi ohjata meitä olemaan väljemmin kuin sillit purkissa. Varovaisuus on herpaantunut. Turvavälit takaisin!
Ei herätä mitään suuria tunteita. Rutiinit muuttuu, siinä se. Elämää.
Paljastui, ettei kukaan ole tekemässä niitä tarvittavia suunnitelmia ennen koulun alkua. Meillä on mm. alakoulun valinnaiset suunniteltu niin, että 3 ikäluokkaa sekoittuu...
Käsienpesupaikkoja on aivan liian vähän, eikä käsidesiä ole tilattu.
Vesot on suunniteltu lähikokoontumiseksi. Koulun johto ei ole ajantasalla. Oph ohjeistaa kokoontumaan etänä.
Tuntuu tosi ihanalta, koska koulunkäynti on takanapäin yliopisto-opintoja myöten:)
N23