kaikille synnyttäneille kysymys vatsan toiminnasta:
Kun oli synnytyksen aika miten kävi suolen toiminnan kanssa?
Tyhjenikö suoli itsestään hyvissä ajoin tai saitko peräruiskeen sairaalassa?
Ulostitiko synnyttäessäsi -miten kätilö suhtautui siihen?
T: ulostuskammoinen kolmatta odottava jolla ekalla kerralla tuli ulosteet synnytyspöydälle ja kätilö sätti siitä hyvästä...
Kommentit (11)
Ekalla kerralla ei synnytyksessä tullut kakkaa mutta toisella kerralla tuli. Kätilö suhtautui asiaan hyvin luonnollisesti. Ei tosiaan moittinut.
Tuo huuhtelu (pussillinen vettä suoleen ja pöntölle) tehtiin kun supparit olivat säännöllisiä ja kohdunsuu vähän auki, eli synnytys oli todellakin käynnissä. Sen jälkeen synnytykseen tulikin vähän vauhtia :) En (tietääkseni) ulostanut synnytyspöydälle.
nykyään ei automaattisesti anneta ruiskeita ennen synnytystä.. kätilö suhtautui tapahtumaan epäammatillisesti.. toivottavasti saat mukavamman kätilön seuraavaan synnytykseen..=)
Sanoin että minulla on suolistossa niin paljon endometrioosin aiheuttamia kiinnikkeitä että pelkään että muuten synnytyksestä tulee todella kivuliasta.
Muistaakseni kätilö kyllä ihan kysyikin haluanko peräruiskeen vai en.
ja mua nolotti. En tainnut istua pöntöllä tarpeeksi kauan.
Kävin kakalla synnytyksen aikana. En saanut kuitenkaan suolta tyhjennettyä kokonaan, koska vauvan pää painoi loppuvaiheessa peräsuolta. Pyysin uudestaan peräruisketta, sillä kova pökäle oli tosi inhottava ja sattuikin supistuksen aikana.
Kätilö vaan totesi, että se on vauvan pää.
Ei se kyllä ollut vauvan pää joka sielä peräsuolessa painoi. En viitsinyt alkaa väittelemään ja kakkasin sitten ponnistusvaiheessa sen. Kerroin kyllä kätilölle, että nyt se kakka sitten tulee. Vastasi ettei haittaa kakkaa vaan.
(käynnistettyä) synnytystä. liekö sitten lapsi jotenkin painanut.
Sain suolihuuhtelun, mutta siitä huolimatta ihan lopussa plösähti (siltä se tuntui) pieni kakka synnytyspöydälle. Opiskelijaparka katsoi mua ihan järkyttyneenä. :P
Eiköhän se nyt ole ongelmien pienimmästä päästä. Ainakin pitäisi olla ammattitaitoiselle kätilölle.
Ymmärtääkseni on tosi yleistä, että synnyttäessä pääsee kakka.
Pois turhat murheet siskot!
en saanut. Kerroin kätilölle, etten kestä häpeää, jos paskannan pöydälle ponnistamisen yhteydessä ja hän sanoi, että ei tarvitse pelätä, eikä ainakaan hävetä. Jossain vaiheessa ponnnistamisen aikana huomasin, että hän painoi peräaukkoa paperilla, samalla kun auttoi vauvaa ulos ja olin todella kiitollinen ja keskityin ponnistamaan rauhassa. Sitä en tiedä, tuliko lopulta jotain ulos ja jos tuli, niin hoiti sen niin, etten sitä huomannut. Ihana kätilö! Aika asiatonta kohtelua olet saanut!
Suurimmalla osalla synnyttäjistä tulee ulostetta ponnistusvaiheessa, oli peräruiske otettu tai ei. Ammattitaitoinen kätilö ei tee siitä numeroa ja suurin osa äideistä ei edes tiedä ulostaneensa ponnistusvaiheessa. Itse olen synnyttänyt kolme kertaa enkä tiedä olenko ulostanut vai en enkä sitä ole jälkikäteen kysellyt. Joka tapauksessa asia on hyvin luonnollinen ja olen hyvin pahoillani saamastasi kohtelusta edelliseltä kätilöltäsi.
Terveisin toinen kätilö
ettei sitten ponnistellessa tarvi jännittää tuleeko kakkaa vai ei :)