Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seksi synnytyksen jälkeen?

Vierailija
09.02.2009 |

Synnytin pari kuukautta sitten esikoisen ja repesin aika pahasti..Ennen alapääni oli liiankin tiukka ja yhdyntä tuotti kipua. Nyt pelottaa, että miltä tuntuu ensi kerta synnytyksen jälkeen, kun onhan ne paikat varmasti erilaiseksi muuttuneet..Mitenkä muilla on käynyt? Onko aiheuttanut kipua? Onko mikään muuttunut peruuttamattomasti huonoksi? Siis alapäässä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivottavasti muuttunut parempaan suuntaan jos on ollu liiankin tiukka. Jumppa tekee myös ihmeitä. Saattaa tosin ekat kerrat olla hiukan kipeitä (ainakin mulla oli tikkauksen jälkeen) mutta uskoisin että suurin osa palautuu ihan hyvin synnytyksistä. Kaikki tosin riippuu taas kaikesta.. niinkuin aina. Kudoksista, jumppauksesta ym.ym. Rohkeasti kokeilemaan. aika tekee myös tehtävänsä tässäkin asiassa.. pikkuhiljaa hyvää tulee.

Vierailija
2/4 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paikat palautuvat kuitenkin melko pitkään. Jumppaile vuosi ja mieti sitten asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnärillä kehoittivat aloittamaan alapään "jumppauksen" välittömästi, niin sitten tein.

Itselläni kesti n, vuosi kunnes tunsin täysin olevani kunnossa ja nauttimaan seksistä.

Harrastimme kyllä tuon vuoden aikana seksiä, mutta en jostain syystä saanut sitä nautintoa mitä yleensä.... voihan olla että en uskaltanut "rentoutua" tarpeeksi (vauva oli esikoinen..)

Lisäksi repeämä kohta tuntui aina hieman kivuliaalta, ei mitenkään ylitsepääsemättömästi.

Tosiaan vuoden päivät meni kunnes nautin seksistä, mielestäni seksi muuttunut ...parempaan suuntaan :).

Kannattaa keskustella miehesi kanssa asiasta ettei pelkosi tule hänelle yllätyksenä...niin ja ainaha ne keinot keksii mikäli mies tyydytystä haluaa..



Tsemppiä sinule!

Vierailija
4/4 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

repesin ekassa synnytyksessä muutamien tikkien verran. Yhdyntä sattui aika pitkään synnytyksen jälkeen, mutta kipu katosi vuoden kuluessa synnytyksestä. Jonkin aikaa oli hakemista mikä tuntuu hyvältä ja mikä ei. Asennot ehkä hieman muuttuivat. Saimmekin sitten pian aikaiseksi toisen lapsen. Toisessa synnytyksessä en revennyt ollenkaan ja paikat palautuivat pian ennalleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän neljä