Yksityinen pph pitää viikon lomaa helmikuussa, voinko vähentää hoitomaksusta viikon?
Aion siis kysyä tätä toki hoitajalta itseltäänkin, mutta mietin vaan, että olenko kohtuuton jos haluan vähentää tuon viikon hoitomaksun? Saahan hoitaja kuitenkin KELAlta yksityisen hoidon tukea koko kuukaudelta. Mielestäni minun ei pidä maksaa kun lapseni ei voi silloin olla hoidossa...
Kommentit (12)
itselläni kun oli yksityisellä niin sovimme asian niin, että maksoimme hoitomaksun jokaiselta kuulta tietyn suuruisena, myös siis siltä kesälomakuukaudelta.
Toinen vaihtoehto olisi ollut, että olisimme maksaneet kuukaudessa hiukan enemän ja sitten olisi ollut maksuvapaata näiltä loma-ajoilta.
Muistaakseni myös yksityisen hoidon tukihakemuksessa kysytään tätä asiaa, koska silloin myös tuki on eri suuruinen eri vaihtoehdoissa.
Kun aikoinaan oma lapseni oli yksityisellä pph:lla, maksoimme täyden hoitomaksun myös ns. talvilomasta. Kesäloma oli eri asia eli siitä emme maksaneet. Mutta tämä oli siis sovittu hoitosopimuksessa. Kai teiltä sellainen löytyy?
Se, joka kommentoi asiaan kuin asiaan, vaikka ei oikeasti asiasta mitään tietäisikään.
Et tietenkään maksa ajasta jolloin lapset ei ole hoidossa.
pph:sta johtuvasta syystä, niin tietenkään et maksa palkkaa siltä ajalta. Jos esim. pph:n perheessä vatsatautia, niin silloin et hänelle maksa, jos kerran lapsesi ei voi hoitoon mennä. Kunnallisella hoitajalla on varapaikkajärjestelmä, eikä siellä muutenkaan makseta pph:lle suoraan palkkaa, joten tilanne on erilainen.
jää heinäkuuksi lomalle, mutta saa silti heinäkuulta Kelan tuen. Näin lukee sopimuksessa. Itse emme maksa heinäkuulta mitään, koska lapsemme menee elokuussa päiväkotiin. Muista loma-ajoista ei ollut puhetta.
Itse olen toiminut yksityisenä perhepäivähoitajana ja olen sitä mieltä, että puolin ja toisin sopimusta pitää noudattaa.
Yksityisten perhepäivähoitajien yhdistykseltä (YPPH ry) sain sopimuspohjia, joita sitten voi muokata itselle ja hoitolapsen perheen tarpeisiin sopivaksi.
Siinä lukee "Hoitajan lomasta on sovittu... ________________(ajankohta ja maksut).
Millainen sopimus teillä on? Ei yksityisen hoitajan palkkakaan niin riemullisen suuri ole, etteikö viikon palkan puuttuminen siinä kirpaisisi.
eli saa rahaa kun tekee työtä, loma-ajoilta siis ei, ei myöskään sairauslomalla.
että jos lasta ei tuoda perhepäivähoitajasta johtumattomasta syystä niin täytyy maksaa koko hoitomaksu.
Jos perhepäivähoitaja estyy niin hänen on
a) järjestettävä varahoitopaikka ja saa vanhemmilta edelleen täyden maksun tai
b) hyvittää koko hoitomaksu (kelan tukineen) niiltä päiviltä jolloin ei kykene hoitoa järjestämään.
Mutta kaikki tämä lukee hoitosopimuksessa.
... Itse emme maksa heinäkuulta mitään, koska lapsemme menee elokuussa päiväkotiin. Muista loma-ajoista ei ollut puhetta.
Ei ainakaan minun tietääkseni Kela maksa lomakuukaudelta mitään, jos vanhemmat eivät maksa edes jotain summaa.
Ja tuo lomakysymys, se on tosiaankin ihan sopimuskohtainen asia. Mielestäni hoitajallekin kuuluu palkalliset lomat, toinen vaihtoehto on tietysti periä korkeampaa hoitomaksua ja maksuvapaata lomaa.
Itse ajattelisin että olisi reilua hyvittää (hoitajan) loman ajalta kulukorvauksen verran, eli noin 5e/päivä. Viikon lomasta saisi alea siis 25e.
No jos hoitosopimuksessa oli sovittu vain heinäkuun loma, niin ilman muuta palkaton loma se viikko!
Et tietenkään maksa ajasta jolloin lapset ei ole hoidossa.