Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäiset lapset jättäisit yöksi yksin?

Vierailija
21.07.2020 |

Minkä ikäisille hankit vielä hoitajan ja missä iässä sinusta lapset (kaksi tai useampi) pärjäävät kotona yhden yön keskenään?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

12

Vierailija
2/3 |
21.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me jäätiin illaksi keskenämme kun olin n. 11, sisko 12 ja veli 7. Vanhemmat ei ollut yötä pois, kävivät vaan tansseissa ja tulivat vasta kun oltiin nukkumassa. Toinen oli aina kuskina eli selvinpäin. Eikä ollut kännyköitä silloin, käskettiin soittaa naapuriin mummulle jos jotain hätää tulee. Hyvin pärjättiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu lapsesta. Minä olin aikoinaan yksin yötä kotona jo joskus 8-9v, olin vastuullinen ja omatoiminen lapsi. Pikkuveli sai jäädä yksin kotiin joskus 16v ja sekin taisi jäädä kertaan kun järjesti heti kotibileet eikä vastannut puhelimeen.

Omat on nyt 13 ja 10, en ole vielä uskaltanut jättää mutta jos nyt jostain syystä olisi tarve niin vanhempi varmasti pärjäisi jo ihan hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kaksi