Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko yleistä ettei lapsi haluaisi lähteä hoidosta kotiin?

Vierailija
29.04.2008 |

Kun ollaan kotona lapsen (2,5v) kanssa, meillä on hauskaa ja lapsikin selvästi viihtyy. On kuitenkin aika ikävää että se melkein aina hoidosta (pph 8h/d) haettaessa alkaa kiukutella siitä ettei haluaisi lähteä kotiin - tulee tosi " huono äiti" -olo. Saan joskus ihan kantaa lapsen puistosta autoon, kun se kieltäytyy kävelemästä.



Usein kyllä myös kiukuttelee aamulla ettei haluaisi lähteä hoitoon, niin että osa tästä on varmaan yleistä haluttomuutta lähteä minnekään. Mutta pph:n ovella sen mieli on AINA muuttunut, ja juoksee iloissaan sisään, kun taas puistosta haettaessa saattaa vänkyä koko matkan kotiin ja vielä eteisessäkin parkua ettei halua riisua vaatteitaan vaan haluaa takaisin hoitoon. Ei kovin mukavaa.



Onko muilla samanlaisia ongelmia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi on hoidossa koko päivän ja väsyy tiettyyn " roolissa" olemiseen ja kun tuttu vanhempi tulee hakemaan niin kaikki päivän paine purkautuu kiukutteluna.



T: ammatikseen lapsia hoitava

Vierailija
2/4 |
29.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka aamu kova kina hoitoon menemisestä, ei sekään ole kivaa. .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vanhemmalle kiukuttelu kotiinlähtöhetkellä viestii oikeastaan hyvää:

Lapsi uskaltaa kiukutella tutulle, turvalliselle vanhemmalle koska luottamussuhde on hyvä.

Vierailija
4/4 |
29.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla ei halua lähteä eskariin/päiväkotiin ja illalla ei halua lähteä kotiin. Kypsyttää . . . .

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi neljä