7-vuotiaan viikkoannos liikuntaa
La: hiihtolenkki, olisko ollu 5 km suunnilleen
Su: Luistelua, 2 h järven jäällä + hiihtolenkki
Ma: Luistelua 1½ h, järven jäällä
Ti: Tanssi, 1 h (luisteluharrastuksen oheisharjoitus).
Ke: Uintia koulun kanssa + telinejumppa
To: Luistelua koulussa + luisteluharjoitukset
Pe: Luistelua koulussa + luisteluharjoitukset
Tämä siis meidän kuluva viikko lauantaista alkaen. Ja kysyi äsken nukkumaan mennessään ehtiikö huomenna vielä jumpan jälkeen luistelemaan tai hiihtämään :)
Kuinka paljon teillä ekaluokkalaiset urheilee? Onko tuo hyperaktiivista vai tulevan sohvaperunan löysäilyä - av:sta ei koskaan tiedä ;)
Omasta mielestäni tahti on aika hengästyttävä... Ohjattua harrasteliikuntaa meillä on yleensä 3 x viikossa, nyt oli ektrana tanssitunti tänään.
Kommentit (6)
Pari lepopäivää (=ei liikuntaa) pitäisi minusta olla ehdottomasti. Noin pienen ei minusta tarvi joka päivä liikkua hiki päässä. Aikuisillekin suositellaan yhtä treenivapaata päivää viikossa.
varmaan ihan hyvä kun liikunta on leikinomaista eikä liian rasittavaa.
milloin sun lapsesi leikkii? Menee hippaa? Pistettä? lipunryöstöä?
Musta tuo näyttää siltä, että kun tyttäresi noin 11-vuotiaana tajuaa, ettei hänestä tulekaan Oksana Bayulia, hän vaihtaa treenit sohvaperunailuun.
Oikeastaan havahduin tähän määrään juuri itsekin, koska olen aina ollut aika anti-lapsiurheiluihminen ja pitkin hampain suostuin lisäämään tnä vuonna ohjatut harrastuskerrat kahdesta kolmeen, joista yksi on normaalisti viikonloppuna.
Nyt sitten tässä talven aikana tuo omaehtoinen liikunta on lisääntynyt ihan hurjasti, kun on oppinut kunnolla hiihtämään ja tykkää luistella järvellä retkiradalla hirmu pitkiä pätkiä. Yhdistetttynä siihen, että koulussa on talviurheiluviikot, eli esim. ensi viikolla joka päivä hiihtoa, niin liikunnan määrä on kasvanut aika huikeaksi, otaen huomioon vielä päivittäisen välituntiliikunnan ja koulumatkat.
Kuitenkin kun toinen posket hehkuen menee, niin en kyllä oikein osaa estääkään.
milloin sun lapsesi leikkii? Menee hippaa? Pistettä? lipunryöstöä?
Musta tuo näyttää siltä, että kun tyttäresi noin 11-vuotiaana tajuaa, ettei hänestä tulekaan Oksana Bayulia, hän vaihtaa treenit sohvaperunailuun.
Meille tällä hetkellä tuntuu esim. tuo luistelu (tarkoitan nyt ihan vapaata luistelua kavereiden kanssa, en mitään valmennusta) olevan sitä leikkiä mitä tahtoo mieluiten tehdä, samoin hiihtäminen. Hippaa leikkivät välitunnilla, samoin kirkkistä yms. En tiedä mitä ovat piste ja lipunryöstö :)
Ja olet aivan oikeassa tuossa viimeisessä lauseessasi - juuri se on syy omalle anti-lapsiurheiluasenteelleni :)
T:Ap
suosittaa 7-15v lapsille liikuntaa minimissään 2h päivittäin, tämä siis minimi terveyden kannalta, kaikki muu ekstraa.
Jos lapselle ei tule stressiä tuosta ja nauttii niin ei todellakaan liikaa!