Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kahvinjuonnin vähentäminen radikaalisti, mitä tilalle? OV

Vierailija
08.02.2009 |

Olen juonut kahvia vasta pari vuotta, olen nyt huomannut että pikkuhiljaa määrä on kasvanut aivan valtavaksi, lipitän sitä melkein kokoajan.. jos jatkan tätä rataa niin kuinkahan paljon juon parin vuoden päästä.



Ajattelin että nyt vähentäisin niin, että juon aamuisin vain yhden kupin, lounaan jälkeen yhden kupin ja iltapäivällä yhden kupin. Onko odotettavissa päänsärkyä vaikka olen juonut vasta sen pari vuotta? Mitä otan tuon kahvin tilalle?



Syy tähän lopettamiseen on se, kun viiveellä tulee aivan järkky pissaamisen tarve, voi olla että iltapäivällä vasta tulee, mutta silloin käynkin sitten 10 minuutin välein vessassa siihen asti kun käyn nukkumaan, lisäksi pissa haisee tosi vahvalle, kun ei tule vettäkään sitten juotua oikein kun sitä kahvia litkii kokoajan

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos särkee päätä, nii ota pari päivää särkylääkettä. Ei se enää sen jälkeen särje.

Vierailija
2/4 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kun tulin raskaaksi, lopetin lähes kokonaan.

Kokeilemalla sen tiedät, mutta en usko että 3.lla kupilla päivässä tulee päänsärkyä. Päänsärky tulee, jos et juo yhtään kuppia.



Nykyään juon aamuisin teetä. Siinä on hieman vähemmän kofeiinia kuin kahvissa.

Onhan kofeiinia myös kola-juomissa ja energiajuomissa, mutta jos et ole tähänkään asti niitä juonut, niin ei kannata ainakaan kofeiinin takia nyt aloittaa. energiajuomissa on jopa enemmän kuin kahvissa kofeiinia, ja sen lisäksi vielä muita koukuttavia piristeitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onhan kahvi aikamoinen hermomyrkky ja lisäksi diureetti. Olet varmasti aivan kuivunut, juo ihmeessä vettä ainakin kaksinkertainen määrä kahviin nähden! Itse olen lopettanut kahvinjuonnin kokonaan, sain siitä pahoinvointia ja sydämentykytyksiä.



Nykyisin juon ehkä kupin teetä päivässä ja joskus kaakaota. Vesi vanhin voitehista, juo sitä taikka sitten vissyä.

Vierailija
4/4 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka ikinä ennen ei ole närästänyt, paitsi raskauksien aikana.



Jos pissa on melkein ruskeaa (ainakin jossain vaiheessa päivää) johtuuko se juurikin tuosta kahvista?



en oikeastaan juo vettä ollenkaan, ruoan kanssa maitoa pari lasillista ja muutoin sitten kahvia :/



Mut nyt se on LOPPU, 3 kuppia päivässä saa luvan riittää