Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko maksoi omakotitalo

Vierailija
18.02.2009 |

Olisin kysynyt omakotitalon rakentaneilta, paljonko omankodin rakentaminen kaiken kaikkiaan maksoi...jos voit kertoa vielä, ostitteko talopaketin, vai teetätittekö arkkitehdillä suunnitelman ja teitte ihan pala palalta itse (tai raksamieheillä).



Jos voit kertoa esimerkiksi seuraavia seikkoja:



-tontin hinta ja suurinpiirtein minkä kokoinen tontti on

-talon hinta ja koko neliöissä (tai talopaketin)

-arkkitehdin / pääsuunnittelijan / työmiesten hinta (yhteensä kaikki)

-mitä materiaalia talo on

-paikkakunta (tai esim. "pääkaupunkiseutu" riittää)

Kommentit (30)

Vierailija
1/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Tontti 90 000 Euroa, Tampere

- 425 000 Euroa, piha vielä syö hiukan. Neliöitä 240, "paketti" maksoi 67 000 Euroa.

- Arkkitehti oli jotain 3000, pääsuunnittelija ehkä 2000, työmiehiä en osaa edes laskea, paljon.

- harkkotalo, rapattu



Ja töitä on tehty niin paljon kuin pystytty. Kaksi vuotta jokaikinen vapaa hetki ja viikonloppu ja loma. Paljon sellaistakin, mitä ei edes pitänyt, koska kukaan raksamies ei "suostu" tekemään niitä ikäviä välitöitä tai sitten pitäisi maksaa maltaita. Budjetti olisi täysin karannut käsistä, jos ei olisi lisätty tuota oman työn määrää noin paljoa. Alunperin piti vaan tehdä jotain pientä.

Vierailija
2/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-valmis talopaketti 224 000e, alakerta valmiina,

-yläkerta itse tehden 15 000e (sis. sähkömiehen työt)

-talomme kerrosala yhteensä 228 neliötä

huoneistoala 200 neliötä, puutalo

-rossipohja 14 000e

- panospuhdistamo 4500e (asumme haja-asutusalueella)

-tien teko tontille+maatyöt 12 000e

-tontti vuokra

-rakennuspaikka Uusimaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tontin hinta ja suurinpiirtein minkä kokoinen tontti on 84000€/3000m2

-talon hinta ja koko neliöissä (tai talopaketin) 446000€//235/282m2

-arkkitehdin / pääsuunnittelijan / työmiesten hinta (yhteensä kaikki) sis ed. n 80000€

-mitä materiaalia talo on kivitalo

-paikkakunta (tai esim. "pääkaupunkiseutu" riittää), pk kehys

Vierailija
4/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli talon hinnassa ei siis ole huomioitu tontin hintaa...aika tyyristä on rakentaminen! Mutta meikäläistä houkuttais... :)

Vierailija
5/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos oma tontti niin noin 70 000- 100 000 t e rittää avaimet käteen-



PK- seudulla 400 000 minimi eurolla avaimet käteen- pelkää ostotontti maksaa jo 100 000 e pk seutu

Vierailija
6/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tontin hinta ja suurinpiirtein minkä kokoinen tontti on

vuokratontti n. 1300m2, vuokra n. 600€ vuodessa



-talon hinta ja koko neliöissä (tai talopaketin)

talopaketti (pienelementti, puuverhous) 125m2 38 000€.



Kokonaisuudessaan valmis talo + autokatos+ varasto+ kaikki maatyöt ja piha nurmikkovaiheeseen n. 165 000€.



Pohjois-Suomi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/30 |
18.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

- tontti maksoi 93.000 eur (n. 900 m2)

- talon hinta pihatöineen on n. 400.000 eur (ei sis. tonttia), 240 m2

- en muista hintoja

- siporex

- Tampere

Vierailija
8/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

päälle siis. Vaikka meillä meni 80000€ työmiehiin teimme kaiken muun paitsi rungon pystytyksen ja maatyöt itse! Eli mieheni oli 5kk täyspäiväisenä raksalla ja minä illat ja vl! Eli jos olisimme kaiken teettäneet niin hinta olisi talolle vielä +50k€!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jopa 4 x hinnassa eroa-

monella on "maalla" perintötontti ja suku talkooapuna

Vierailija
10/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

talossa oli vain 60 neliötä, tontti on jotain 1300 neliötä, Helsinkiin 100km.

Itse suunniteltiin, piirtäjä piirsi, rakennusfirman raksamiehet tekivät alusta loppuun. Saatiin kaksi kpl 15 neliön makuuhuonetta, ennestään oli oh, tupakeittiö ja pieni makuuhuone.

Nyt on noin 90 neliötä, eli aika pieni talo. Perustalo ja tontti maksoivat pintaremontteineen noin 60 000 euroa (juu eli ei tosiaan asuta kehäkolmosen sisäpuolella) ja tämä lisäsiipi maksoi 30 000 euroa. Eli meillä uuden rakentaminen tuli maksamaan tonnin ja neliö. Tässä summassa mukana kaikki kulut eli suunnittelu, materiaalit ja työ.

ihan kiva vaihtoehto, ei tarvinnut koko taloa tehdä, kun oli jo vanha osa valmiina ja myös puutarha on 100v vanha, eli ei tarvii käydä mitään puita ja pensaita istuttamaan, vaan on valmis piha.

Jos on intoa vanhan laittoon ja lisäosan tekoon, tässä on ihan hyvä vaihtoehto, me on ainakin tykätty.

Talo on siis puuverhoiltu talo, vanhassa osassa hirsirunko, uudessa nyt sitten mitä näissä uusissa on. Laajennus valmistui vuoden alussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jos joutuis työn vuoksi asumaan Hesassa, oltais varmaan vuokralla jossain kerrostalossa, ei ikinä olis omakotitaloon varaa. Mutta kun asuu "maalla" eli 10km 100 000 asukkaan kaupungista, niin sitten onkin varaa omakotitaloon, joskin hieman pienempän.

Ja kyllä meille tuo 90 neliötä riittää ihan hyvin, siinä on 3mh + oh + tupakeittiö + kuisti + uusi pihasauna + autotalli/varastorakennus.

Mutta aika jännä, että ne ketkä rakentaa, tekee kaikki sitten heti jonkun 200 neliön talon!? Eikö kukaan muka rakenna jotain 100neliön omakotitaloa? Eihän kaikilla millään voi olla varaa johonkin 300 000 euron lainaan, ei meillä ainakaan. Meille tämä 90 000e on ihan riittävä lainataakka ja 90 neliötä ihan riittävä talokoko.

Tietääkö kukaan ketään joka olisi rakentanut pienemmän omakotitalon? Onko sellaisia lapsiperheitä ollenkaan? Meillä on 2 vauva/taaperoikäistä lasta ja kyllä 3mh omakotitalo ainakin meille on riittänyt ihan hyvin.

Vierailija
12/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teiän tontit maksaa enempi kun meillä koko talo tonetteineen...



Me ostettiin siis vanha talo

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rikkaat ja ökyt on erikseen. Suurin osa ei kyllä ole ns. ylivelkaantujiakaan vaan yksinkertaisesti ihmisiä, jotka sattuivat 90-luvulla ostamaan ekan asuntonsa suhteellisen halvalla ja asunto oli tosi kiva pesämuna uuden pohjille. Lisäksi monet on perineet aika paljon... Nykyään ihan tavallisesssa perhessäkin 100 000- 200 000 Euron perintö ei ole edes iso. Lapsia on vähän ja tavallisemmissakin duuneissa on vanhemmat tiukalla elämällä saaneet yhtä sun toista kasaan vuosikymmenissä.

Vierailija
14/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi asutaan noimn 80km pk-seudulta, omakotitalon rakentaa noin puolet halvemmalla = tontit tosi halpoja..



Miten ihmeessä te ihmiset maksatte tuollaisia asuntolainoja? Ja nyt ei kiitos " no meiän brutto on 10 000€ plus bonarit jne", vaan ihan realistisesti, tavisperheet, onko maksaminen tiukkaa?



Tuntuu niin hullulta tuollainen 400 000€:n asuntolaina, itsellä kun omakotitalosta vaan 150 000€ lainaa, joka on siis pieni laina näköjään!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme juuri muuttaneet sisään avaimet käteen-taloon.



Talo on 1½-kerroksinen. Taso on ihan perustaso, muttei kuitenkaan halvinta mahdollistakaan, ei Älvsby:).



Sijaitsee maalla Länsisuomessa. Tontti maksoi 3 vuotta sitten 15 000 €.



Kaikkine maatöineen ja perustuksineen, liittymät yms. talo tuli maksamaan tasan 210 000 €. Koko projekti siis 225 000. Siihen sisältyy kaikki. Emmekä siis ole itse tehneet juuri mitään, maatöissä avustimme. Pääsimme tosi helpolla eikä stressiä ollut juuri mitään:))).

Vierailija
16/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh huh!

Vierailija
17/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tontin hinta ja suurinpiirtein minkä kokoinen tontti on? naapurista myytyjen samankokoisten totnttien hinta vapailla markkinoilla olisi edelleen noin 110-120 000 mutta me saatiin sukulaiskauppaa halvemmalla ja ostettiin ennen hintojen nousua, joten maksettiin vain 60 000. Tontin koko 950 neilötä.



-talon hinta ja koko neliöissä (tai talopaketin) Talon koko 200n eliötä + sadan neliön lämmin kellari, joka tietty lisää rakennuskustannuksia vaikkei sitä asuinneliöksi voi laskea. Lisäksi 42 neilötä autotallia/kylmävarastoa. Koko lystin hinta noin 250 000 euroa. Ei ollut talopaketti.



-arkkitehdin / pääsuunnittelijan / työmiesten hinta (yhteensä kaikki)? Me on tehty koko työ itse, myös suunnittelut (paitsi sähkö ja lvi), kun mies ja sen perhe on ammattilaisia ja maksettu vain sähkötöistä. En tiedä mitä, se sisältyy tuohon 250 000 euroon. Ilamstoinnista jätettiin puolet laskusta maksamatta kun ilmastointimieskin jätti puolet töistä tekemättä. Eli siis reklamoitiin ja tyyppi ei koskaan vastannut reklamaatioon joten asia kunnossa..



-mitä materiaalia talo on? Puurunkoinen ja puuvuorattu, kellari harkkoa. Puu on elävä mtateriaali, se on erinomainen jos sietää sen, että se tosiaan elää ja sen kuuluu elää.



-paikkakunta (tai esim. "pääkaupunkiseutu" riittää)? Tampere

Vierailija
18/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tontin hinta ja suurinpiirtein minkä kokoinen tontti on vuokratontti, maksaisi n.23000, nyt maksamme n.1200 vuodessa. Joista osa hyvitetään, jos ostaa omaksi sisälsi kunnallistekniikan

alle 1900m2 etelä rinne-tontti



-talon hinta ja koko neliöissä (tai talopaketin) koko kaikki n.alle 240000e 165/235M2 kaks kerrosta, autotalli talonalla rinnetalo

-arkkitehdin / pääsuunnittelijan / työmiesten hinta (yhteensä kaikki) sis.summaan talopaketti n60000

-mitä materiaalia talo on puutalo, kellari harkko maalämpö

-paikkakunta Vars.Suomi

-perustukset, talopaketin pystytys, putki, sähkö, laatoitustyöt, alaslaskut, sisäkaton pinnoitus teetetiin muut tehtiin itse ja kesti kauan!

Piha vielä tekemättä siihen menee ainakin 10000 vielä

Nyt on jo hiukan toipunut 1,5 asuttu

Jos suunnittelee kannattaa suunnittelemansa oman työn osuus puolittaa ja budjetti tuplata niin ollaan lähempänä todellisuutta ; )

Vierailija
19/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talo on siis 166 neliötä kahdessa tasossa. KUmmassakin kerroksessa vesikiertoinen lattialämmitys sähköllä. Varaava takka ja lämmöntalteenotto.

Vierailija
20/30 |
19.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

näistä isojen talojen rakentajista. Kaikki puhuu alvariinsa, kuinka sitä saa sitten vuosikymmeniä maksaa isoa ja kallista taloa ja on tehtävä pirusti töitä, että saa kaiken maksettua. Tiedän 3 perhettä, jolla tällainen iso uusi talo, ja kuinkas ollakaan, jokaisessa tapauksessa jotain 20-30 vuoden päästä tulossa varsin mukava perintökakku esim maatilasta, tai metsää tai sijoitusasuntoja kerrostaloista jne.

Ja eivät IKINÄ tätä muka ota huomioon... Juu juu. En kyllä itse tiedä ainuttakaan, joka rehdisti 100% OMILLA tuloillaan maksaisi jonkun 350 000 euron talon. Kyllä sitä ainakin on jätetty joku 150 000 sen perinnön varaan, että sitten joskus maksetaan loppu kun se saadaan.

Meillä ihan oikeasti itse joka penni maksetaan, mutta eipä talokaan ole maksanut kuin 100 000 euroa. Aivan varmasti oltais voitu joku 200 000 euron talo hommata, jos olis molemmille tulossa jotain perintöä vuonna 2039, mutta kun ei ole, niin sellainen on vaan otettava jonka omilla palkoillaan pystyy maksamaan.

On vain harmi, että ihmiset sitten eivät tajua, että muut kuitenkin huomavat minkä takia siihen 300 000 e taloon oikeesti on varaa... Noloa sitten kuunnella kuinka paasaavat, että on niin ja niin isot velat. Juu juu, uskokoon ken tahtoo!