Työtön: montako työhakemusta olet lähettänyt viimeisen kuukauden aikana?
Alkaa turhauttaa tämä, ettei vastauksia tipu mistään tai sitten tulee suoraan hylsy. Vielä pari vuotta sitten pääsin melkein aina ainakin haastatteluun asti. Pitikin ottaa määräaikainen työ silloin :(
Kommentit (21)
En yhtään enkä lähetä jossei ole pakko. Ei ole edes olemassa olevaa suunnitelmaa eikä kukaan ole ollut yhteydessä kuukausiin.
33v mittarissa enkä ole ikinä lähettänyt mihinkään firmaan hakemuksia saatika ollut töissä. Ei työelämä yhtä miestä kaipaa.
Harjoittelupaikkaa haen ja lähetin vielä huhtikuun alkupuolella joku reilu 10 hakemusta. Suurimpaan osaan ei vastattu. Nyt pidän taukoa ja haen vasta, kun ihmisiä alkaa palailee etätöistä työmaille. Ennen sitä hakemusten laittaminen on hukkatyötä, kun ei kellään ole mahkuja opettaa ketään etänä.
Nolla.
Eipä paljon jaksa nyt korona-aikaan kiinnostaa lähteä virusta hakemaan.
Vietän kesän mökillä turvassa. Katsotaan sitten syssymmällä, mikä on tilanne.
En hae mihinkään jollei oikeasti löydy joku helppo osa-aika työ. teen pimeänä työtä kotona, ja kun homma alkaa luistamaan teen siitä vaikuisen työni. En saa mistään kunnon töitä jollen rupea yrittäjäksi.
En ole laittanut yhtään. Koronarajoitukset veivät kaikki työmahdollisuudet!!
En ainokaistakaan, kuten en aikaisempina 10 vuotena. Vtuttaa, että pitää taas hinkata kuntouttavassa työtoiminnassa.
6 ja olen saanut kolme haastattelua, loput kolme eivät ole vielä vastanneet. Nyt on aikaa mennyt jo sen verran, että taitaa vain yksi olla mahdollinen haastattelukutsu enää.
Yksi noista haastatelluista on tosi potentiaalinen mulle, pitäkää peukkuja!
Muutamiin pieniin kittareihin on lähettänyt.
Vierailija kirjoitti:
Muutamiin pieniin kittareihin on lähettänyt.
Eikun sun pitää perustaa sellainen itse!
Yhden vain, senkin tänään. Pidin taukoa, kun turhautti (typerää, tiedän). Olisi ihan unelmaduuni... Toivottavasti tärppää. Tsemiä kaikille muille työtä etsiville!
Neljä. Jäin pätkätyöputkesta äitiyslomalle ja -yllätys- nyt työtön. Tai siis hoitovapaalla, mutta työsuhdetta ei ole lukuunottamatta keikkatöitä, joita olen pari kuukautta tehnyt. Olen nyt hakenut vain vakituisia paikkoja, sillä sijaiseksi en enää rupea kuin pakon edessä.
Vierailija kirjoitti:
Menkää loiset kaulakiikkuun.
Enkä mene.
Työläinen tienaa sinä rahaa jotta pääsen punkkua ostamaan sillä nyt on hyvät säät siemailla viiniä rauhallisella rannalla.
En yhtään, koska kuitenkin pitäisi heti jäädä äitiyslomalle.
En ensimmäistäkään. Työpaikkoja olen selaillut, eikä yhtäkään jota voisin hakea. Kirjo on laaja, minulla åitkä työkokemus ja osaaminen. En ole sellaisten alojen moniosaaja joita juuri nyt haetaan. Opiskelen toistaiseksi joten en ehkä ole ap:n kohderyhmää. Kauhulla odotan sitä päivää kun on pakko alkaa hakea eri paikkoja kun tiedän jo etukäteen ettei suurimmasta osasta tule ikipäivänä vastausta, ei edes sitä eikiitosta.
Vierailija kirjoitti:
En ensimmäistäkään. Työpaikkoja olen selaillut, eikä yhtäkään jota voisin hakea. Kirjo on laaja, minulla åitkä työkokemus ja osaaminen. En ole sellaisten alojen moniosaaja joita juuri nyt haetaan. Opiskelen toistaiseksi joten en ehkä ole ap:n kohderyhmää. Kauhulla odotan sitä päivää kun on pakko alkaa hakea eri paikkoja kun tiedän jo etukäteen ettei suurimmasta osasta tule ikipäivänä vastausta, ei edes sitä eikiitosta.
Minä taas olen moniosaaja (pari eri tutkintoa, puoli tusinaa sivuainetta, tehnyt monenlaista työtä) ja mitään ei löydy, koska en osaa just sitä järjestemää, mikä työssä on käytössä. Vaikka oppisin päivässä.
Yhden. Minulle myös tarjottiin osa-aikaista freelancer-työtä lyhyessä projektissa, en ottanut.
En ole laskenut :D Kymmeniä. Melkein kokopäivätyö se työnhaku on. Aika arpapeliä työn saanti nyt, koska hakijoita on niin paljon.