Päivi Räsänen teki suusuojan tennissukasta. Pystyykö pesemään 90 asteessa?
Ristiriitaista, kun sanotaan että suojat pestään 90 asteessa tai keitetään ja sitten niitä pitäisi pystyä askartelemaan trikoorievuista ja sukista.
Kommentit (16)
Eipä se elastaanin hajoaminen tuossa käytössä haittaa. Ihan hyvin voi siis pestä 90°C.
Vanha sukka ei siitä enää miksikään mene, ainakaan jos on 100% puuvillaa.
Käsiä ei pestä 90 asteessa ja silti käsienpesun kerrotaan olevan hyödyllistä. Kahvoja, näppäimiä ja muita pintoja pestään pesuaineilla. 60 asteen pesu riittää oikein hyvin tappamaan pöpöt jos ei usko pesuaineen tappavan koronaa. On äärimmäisen epätodennäköistä, että Korona säilyisi lisääntymiskykyisenä edes haalealla vedellä pestessä puhumattakaan tavallisesta pesuohjelmasta.
Sinällään tennissukan voi heittää pois muutaman käytön jälkeen ja ottaa uuden käyttöön, joten jos haluaa pestä 90 asteessa, tuskin siinä mitään oikeasti häviää.
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitäisi pestä 90 asteessa?
Siksi, kun palstan hysteerikoiden mielestä on vaarallisempaa käyttää puhdistettua suojaa jos sitä ei käsittele ja pese juuri heidän mieltymysten mukaan kuin olla ilman.
KAIKKI suojat estävät viruksen pääsyn elimistöön, enemmän tai vähemmän, mutta ne estävät ellei nyt ritiläpaitaa käytä.
Sukan sisään on hyvä pujauttaa vielä se side.
Mun viikon käytetty sukka tappaa coronan metrin päästä, joten riittää että pidän sitä taskussa, enkä taatusti pilaa sitä pesemällä.
Vierailija kirjoitti:
KAIKKI suojat estävät viruksen pääsyn elimistöön, enemmän tai vähemmän, mutta ne estävät ellei nyt ritiläpaitaa käytä.
Korjaan pääsyä ei pääsyn, eivät ne kokonaan estä huonot.
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitäisi pestä 90 asteessa?
Virallinen ohje.
Todellakaan ei viruksen takia tarvi pestä padassa keittäen. Älkää olko hölmöjä. Jo pesuaineliuos tuhoaa viruksen pintarakenteen, lämpötilasta viis.
Virus kuivuu nopeasti pinnoilla ja kuolee. Siksi pinnoilta ja käytetystä kasvosuojastakin voi löytyä virusantigeenia eli sen rakenneosia, mutta ne eivät enää tartuta sairautta. Rokote-efekti voi tulla. ;-)
Vai teki Päivi vihdoinkin itselleen suusuojan ?
Itse asiassahan, kun asiaa oikein ajattelee, niin juuri sehän sen olisi itselleen pitänyt tehdä jo kauan sitten !
(heh , heh)
Olisi vältytty paljolta...
Olen katsellut netin maskitarjontaa ja todennut, että kaikkea ei voi saada. Niinpä olen omissa prioriteeteissani tullut siihen tulokseen, että tärkeämpää on hyvin naamalla pysyvältä vaikuttava malli ja riittävän kappalemäärän saatavuus tolkullisella hinnalla, kuin pystyä pesemään maskit 90 asteessa. Vielä viikko-pari sitten virallinen suosituskin oli 60 astetta. Mutta tennissukkaversion en usko täyttävän sitäkään kriteeriä, että se pysyisi hyvin paikoillaan. Pahoin pelkään että sitä joutuisi käytön aikana nykimään ja korjailemaan, aiheuttaen enemmän ongelmia kuin hyötyä. Räsäsen arvostelukyky vaikuttaa pettäneen hämmentävällä tavalla koulutukseensa nähden, jos hänen viittaamansa tennissukkaversio ei sisällä jotain todella ällistyttävää innovaatiota jota en tässä hetkessä millään pysty kuvittelemaan.
'Pikku Ironisti' kirjoitti:
Vai teki Päivi vihdoinkin itselleen suusuojan ?
Itse asiassahan, kun asiaa oikein ajattelee, niin juuri sehän sen olisi itselleen pitänyt tehdä jo kauan sitten !
(heh , heh)
Olisi vältytty paljolta...
Heh heh.
Eikö tennissukan voi upottaa viinapulloon ja kuivata (tai olla kuivaamatta) ennen seuraavaa käyttöä?
Miksei voisi pestä?