Eikö Posti jaa Kiina-paketteja enää ollenkaan?
Ja onko mitään edullista keinoa edes kysyä tai valittaa asiasta? Yritin äsken soittaa asiakaspalveluun, puhelu kallis, hirveää automaattilitaniatiedotusta ja sen jälkeen valintavaihtoehtoja, joista mikään ei tainnut sopia. Ja paljon ruuhkaa ja jonotus tietysti maksullista.. Mtään chattiakaan ei taida enää olla`?
Mulla menee täysin hermot tohon puljuun.
Kommentit (46)
En tiedä Kiinan paketeista, mutta ihmettelen itse vähän sitä, että esimerkiksi Iso-Britanniasta tilaamani tavarat kulkevat nopeammin kuin Suomesta tilaamani.
Kiina-paketeissa oli ainakin viivästymistä, koska koronan takia ovat kulkeneet poikkeusreittejä. On siis voinut tulla normaalia pitempi toimitusaika sen takia.
Tällä hetkellä meillä on vähemmän Kiina-paketteja luovutettavana kuin yleensä.
Sanoisin, että tällä hetkellä voi olla vaikea arvioida, missä kulkee sellainen lähetys, jolla ei ole seurantaa.
t: noutopisteessä työskentelevä
3 jatkaa. Postin asiakaspalvelu on ymmärtääkseni tällä hetkellä tosi ruuhkainen.
Sit tosiaan Kiina-lähetys voi olla tällä hetkellä matkalla jossain, mistä Suomen posti ei pysty sanomaan, missä menee. Lähetystunnuksesta on apua.
Kyllä mun paketit on tulleet ihan sujuvasti, viimeksi tänään hain yhden.
Ois kyllä hyvä, että eivät enää tuliskaan.
Tää korona on osittain myös teidän, hyvät Wish-, Ebay- ja Alibaba-asiakkaat, syytä.
Vierailija kirjoitti:
Ois kyllä hyvä, että eivät enää tuliskaan.
Tää korona on osittain myös teidän, hyvät Wish-, Ebay- ja Alibaba-asiakkaat, syytä.
Entä suurten kauppojen ja tukkuliikkeiden syytä? Saavatko vain isot yritykset tilata Kiinasta, mutta yksittäinen kuluttaja ei?
Tänään tuli lähetys kotiin, siinä kesti n. 2 kuukautta tulla, yleensä kaikki tullut 2-5 viikossa
Vierailija kirjoitti:
Ois kyllä hyvä, että eivät enää tuliskaan.
Tää korona on osittain myös teidän, hyvät Wish-, Ebay- ja Alibaba-asiakkaat, syytä.
Milläköhän logiikalla korona on nettitilaajien syytä?
Vime vuoden kahden viimeisen viikon aikana tilatut kolme nyssäkkää ei ole saapunut.
Kiinasta tulevat paketit voisi suoraan kärrätä ongelmajätelaitokseen. Miksi ihmeessä tilaatte???
Viime viikolla tuli yksi lähetys. Myöhässä muutaman viikon, vaikka aika paljon heittelee noissa Kiina-tavaroissa tuo toimitusaika. Nopeimmillaan tullut 9 päivässä, yleensä noin kuukaudessa, ja pisimmillään melkein kaksi kuukautta.
Sitten aina silloin tällöin jäänyt kokonaan tulematta.
Mulla ei ole tullut edelleenkään joulukuussa tilattu paketti. Aina ovat tulleet perille, viimeistään puolentoista kuukauden sisällä. Nyt johonkin lie hukkunut. Uskaltaako Kiinasta nyt edes mitään tilata? Onko pitkiä viivästyksiä tai hukkuuko pienet paketit? Tätä olen kuukauden päivät miettinyt.
Vierailija kirjoitti:
Kiinasta tulevat paketit voisi suoraan kärrätä ongelmajätelaitokseen. Miksi ihmeessä tilaatte???
Samoja Kiinassa tehtyjä tavaroita myydään täällä 10 kertaiseen hintaan...joten kukakohan se on tyhmä?
Vierailija kirjoitti:
Kyllä mun paketit on tulleet ihan sujuvasti, viimeksi tänään hain yhden.
Minullekin tulee paketit kohtuullisen nopeasti, mutta menevät eri paikkoihin kuin olen tilannut.
Kaikki on pitänyt hakea postista (siis kaupasta tiskiltä) vaikka olen pyytänyt toimittamaan pakettini automaattiin jotta voisin välttää kontakteja ja jonotusta siellä postissa/kaupassa.
Vierailija kirjoitti:
Kiinasta tulevat paketit voisi suoraan kärrätä ongelmajätelaitokseen. Miksi ihmeessä tilaatte???
Jos suomessa ei myytäisi kiinasta tullutta tavaraa niin ei täällä myytäisi juuri mitään, kumma ettet sinä ja muut vieläkään ymmärrä sitä, luulette höpsöt että täällä myydään vain länsimaalaista tavaraa, uakomatonta.
Vai tarkoitatko sitä että pitäisi ainoastaan ostaa paljon kalliimmalla kiina tavaraa suomalaisilta jälleenmyyjiltä suomessa, jolloin hintakin on jopa 1000% kalliimpi
Mulle on tullut melko normaalisti.
Korona on hidastanut/viivästyttänyt jo ihan tavaroiden tuotantoa Kiinassa, mutta lisäksi vielä toimitusaikoja. Suurimmat syyt on ihan Kiinan päässä, Postilla ei tämän kanssa ole mitään tekemistä.
Poika tilasi puolestani alkuvuodesta 2 tuotetta jostain kiinakaupasta, toinen tuli muutamassa viikossa mutta toista ei ole näkynyt ei kuulunut. Ja siksi tilattiin tuolta kun kyseistä tavaraa ei saa Suomesta mistään.
En tiedä saako Kiinapaketeista tarkempaa tietoa toimitukseen liittyen, kun en sieltä mitään tilaa, mutta sen tiedän, että postilla on netissä palvelu, mikä löytyy hakusanalla (posti tiedustelu). Ei tarvi soitella ja jonotella mihinkään puhelinnumeroon. Vastaavat parin päivän kuluessa. Vastaus tulee sähköpostiin.
Joo ei oo näkynyt paketteja enää viikkokausiin täälläkään..