Miksei meidän lapset halua päiväkotiin??
Meidän 4v. ja 5v. pojat ovat olleet yli vuoden päiväkodossa ja viihtyvät siellä ollessaan ihan hyvin , mutta silti haluaisivat mielummin olla sairaana/lomalla ettei vaan tarvisi mennä hoitoon.
Pojilla on pk:ssa monia hyviä kavereita ja niitä ei kiusata ja muutenkin perusjuttujen pitäisi olla kunnossa.
Nyt ovat olleet 2viikkoa hoidosta pois sairastelujen ja lomien takia ja eivät haluais mennä enää koskaan päiväkotiin takaisin.
Onko muilla tälläista?
Kommentit (16)
, niin omien lapsien käytös ihmetyttää. ap
vaikka on muuten jo kolme vuotta mennyt mielellään tarhaan..
Vuuhtyvät hoidossa ja molemmilla on paljon kavereita, mutta nyt sairastamista 2 viikkoa takana ja tuleva hoitoviikko mietityttää. "Eikö voitaisi vain jäädä kotiim. ota äiti lomaa"
Pojista on niin paljon seuraa toisilleen, että ehkei sitä kaverinkaipuuta niin herkästi tule. Toisaalta ovat leikkineet paljon leikkejä, joita eivät ole kotona hetkeen leikkineet -> on kivaa. Ja aamut ovat oleet kiireettömiä.
Kun hoito alkaa, varmaan taas innostuvat. Mutta hyvähän tuo on että koti kelpaa
Oletko muuten heidän kanssaan tarpeeksi?
meidän 4-vuotias myös joskus sanoo, että haluaa olla mieluummin kotona kuin päiväkodissa. Kun sitten alan kysellä syitä ovat ne tällaisia: pk:ssa pitää aina itse pukea ja riisua kaikki vaatteet (juu, taidan auttaa vähä turhan helposti/usein), pk:ssa pitää nukkua päiväunet (kotona ei tarvitse), pk:ssa pitää maistaa kaikkia ruokia, jne.
sen näin pitäisi ollakin. Koti on se paikka, missä parhaiten viihdytään. Kotona saa olla rentoutuneesti oma itsensä ja elää löysemmän rytmin mukaan. Jos jäävät kuitenkin hoitoon suht mielellään niin en kyllä olisi huolissaan.
Menevät supermielellään.
Todennäköisesti mitä pidempi päivä, sitä hanakammin jäisivät kotiin tankkaamaan läheisyyttä meidän kanssamme.
eli enemmän mä ihmetelisin jos lapsi ei viihdy kotona ja tykkäisi vapaapäiinäkin mennä päiväkotiin.
Kyllä mäkin jäisin mieluummin kotiin kun menisin töihin :)
kuulostaa oudolta, että joku lapsi suorastaan haluaa päiväkotiin vaikka lomallaankin. Kyllä kotona on silloin jotain hiukan vinossa. Lapsi voi kyllä kaivata jotain kaveria tai puuhaa, mutta jos lapsi viikonloppuisin/lomilla kaipaa päiväkotiin pitäisi vanhemman katsoa peiliin ja miettiä mitä voisi tehdä toisin.
Minusta ap:n tilanne kuulostaa kivalta. Lapset viihtyvät hoidossa, mutta koti on kuitenkin se paras paikka. Niin sen pitää ollakin.
Tarkoitan että lapset ovat erilaisia sosiaalisuudeltaan ja tarpeiltaan. Jotkut tosissaan kaipaavat kotonaollessaan päiväkodin rutiineja ja kavereita, kun taas toisille ne ei ole niin tärkeitä. Viihtyvät kyllä päiväkodissa mutta silti ovat mielummin kotona, eli kokevat saavansa kotoakin sen minkä tarvivat ja ottavat mielellään välillä rauhallisemmin. Sekin voi vaikuttaa että on suht samanikäinen sisarus ja ehkä kavereita naapurustossakin? Siihen päälle vielä äiti joka viihtyy lasten kanssa niin miksi ihmeessä siitä edes halusi vapaa-aikanaan päiväkotiin mennä? Varmasti ne pakolliset päiväkotipäivät riittävät.
Ne lapset jotka todella hinkuvat päiväkotiin tuntuvat oman tuttavapiirin mukaan olevan esikoisia tai todella isolla ikäerolla, eli omasta takaa niitä kavereita ei niin ole. ja ehkä ovat vielä noita soisaalisempia tapauksia.
Mutta siis jos lapsesi muuten viihtyvät päiväkodissa ja omaavat kavereita mutta silti ovat mielummin kotona niin ei tuossa ainakaan ole mitään syytä huoleen. Voit vain todeta onnistuneesi esimerkillisesti tarjoamaan lapsillesi kodin josta he nauttivat! Onnittelut tästä!! :)
että heillä on jo omiakin kavereita ja menoja. Laitoin tarkoituksella eri ryhmiin, koska halusin, etteivät ole aina kuin paita ja perse.
Sehän on vain positiivista että se oma koti on kuitenkin kivempi paikka kuin laitosmainen päiväkoti.
Tarharyhmissä ei sa huomiota niin paljon aikuisilta.
poika olisi mieluummin kotona. En ole keksinyt siihen syytä kai vaan tykkää olla kotona.