Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Musiikkiluokka kokemuksia?

Vierailija
03.02.2009 |

Lapsi pääsi musiikkiluokalle:) Itsellä ei mitään kokemuksia.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hakea musiikkiluokalle?



Tarkoitan nyt erityislapsella lasta, jolla synnytyksessä tapahtui asia joka sai toisen puolen vartalosta hieman voimattomammaksi kuin toisen joten on kaikessa urheilussa tmv hitaampi kuin muut. Ei tosin pieni hitaus luulisi musiikkiin vaikuittavan, vai? Oma lapseni on tällainen:)



Entä jos lapsella on matematiikassa ollut ykkösellä ja kakkosella ongemia, niin kannattaako hakea? Siskon tytöllä matematiikassa vaikeuksia, ja siskoni haluaisi hakea lasta musiikkiluokalle.



Ajattelin vain että jos siellä on koulun parhaat keskiarvot ym... Niin pärjääkö vähän huonompilahjaisempi mukana?

Vierailija
2/12 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin jos on epäilystä, että lapsella voisi olla vaikeuksia pärjätä. Erityisluokille valikoituu (useimmiten soveltuvuuskokeiden kautta) tietyntyyppisiä oppilaita ja yleensä erikoisluókkien keskiarvot ovat tavallisia luokkia korkeammalla vertailussa.

Itse en laittaisi lasta jos vähääkään epäilisin, ettei pärjäisi tai jos lapsella olisi jo nyt vaikeuksia. Se on nimittäin kova pala itsetunnolle jos on joukon heikoimpia ja joutuu aina ponnistelemaan, jotta saavuttaa edes jonkinlaisen tason.



t. ope

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoitin siis ensisijaisesti sitä, että jos matikan kanssa on jo nyt vaikeuksia. Fyysinen heikkous tuskin on este musiikkiluokalle, on luultavimmin jopa positiivinen asia, koska musiikkiluokan pojat eivät ole niitä liikunnallisimpia (oikein stereotyyppisesti ajateltu =) Eli voi olla fyysisesti heikomman itsetunnolle parempi kuin tavallinen luokka.

Vierailija
4/12 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittäin kysehän on itsetunnosta onko se kohdallaan, kaikki on arvokkaita ja tärkeitä. Tyttäreni on musaluokalla ja heidän luokassaan on ainakin kaksi tyttöä joilla on menestys heikompaa lukuaineissa. Kumpikaan ei taida siitä huolta kantaa.



Kuitenkin se luokka on keskiarvoltaan parempi kuin muut samalla luokka-asteella, joten niitä ysin-kympin oppilaita on paljon.



Jos on erityislahjakas musiikissa niin saisi ainakin vahvistusta ja opetusta siihen niin siinä mielessä ei musiikkiluokka ole huono valinta. Lisäksi jos soittaa jotain instrumenttia voi harrastuksesta myöhemmin tulla ammattikin. Vahvuuksilleen sitä elämää pitää rakentaa.



Musiikkiluokalle pyrittäessä testataan musikaalisuutta ei muita aineita. Pääsykokeessa lauletaan, toistetaan rytmejä taputtaen, tehdään musikaalisuustesti ja annetaan soittonäyte jos lapsi soittaa instrumenttia.



Tyttäreni luokassa on muutama jotka ei soita ja ovat laulunlahjoilla ja musikaalisuuden osoittamisella tulleet valituiksi.



Musiikin opetukseen kuuluu myös teoriaopinnot yläkoulun puolella.

Vierailija
5/12 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun on yhteisiä tavoitteita ja harjoitellaan esiintymisiin yms. Lisäksi häiriökäyttäytymistä ei ole niin paljon kuin muissa luokissa. Tätä taustaa vasten fyysisestä heikkoudesta ei ole haittaa musaluokassa.



Musaluokassa soitetaan erilaisia instrumentteja ja opitaan soittamaan useammalla kuin yhdellä soittimella.



Joten hakeutukaa vain musaluokkaan.

Vierailija
6/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin riippuu tietysti jossain määrin opettajasta. Mutta itse olin peruskoulussa musiikkiluokalla ja sieltä on jäänyt reippaasti pääomaa, jos tiedät mitä tarkoitan. Lisäksi musaluokkalaiset oli keskimääräistä kiltimpiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat keskimääräistä "levottomampia" luokassa, mutta ihanan aktiivisia ja osallistuvia!



t. yläkoulun ope

Vierailija
8/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä että ruvettiin juopottelemaan ym. keskimäärin myöhemmin kuin rinnakkaisluokkalaiset. Varmasti oltiin aktiivisia ja osallistuvia, mutta ehkä sitäkin voi pitää kiltteytenä (vrt. passiivinen ja jurottava luokka).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tosi hyvä luokkahenki, käytiin esiintymässä vaikka missä, osallistuttiin kuorolaulukilpailuihin jne. Etenkin ala-asteella yhteistyö koulun ja kotien välillä oli jotain aivan uskomatonta. Ainut miinuspuoli, jos niin voi sanoa, oli poikien vähyys, poikia taisi olla 4-6 kpl...

Vierailija
10/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Positiivisia kokemuksia on; Luokkakoko pienempi verrattuna muihin rinnakkaisluokkiin (musaluokkalaisia on 21, muilla luokilla 28), ryhmähenki on hyvä, josta kiitos myös hyvälle opettajalle, tekevät kivoja projekteja ja retkiä musiikin tiimoilla (oopperaesityksiä yms), soittavat koulun juhlissa ja harrastuspuolikin hoituu siinä ohessa :) (soittimen soittaminen).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole ollut "tavallisella" kuin 1-2 luokilla, joten siinä mielessä hankala verrata, mutta mulla on sellainen käsitys, että meillä koulunkäynti oli mukavempaa, kun musiikkia oli paljon: konsertteja, orkesteri ja kuorotoimintaa, dändiä ym. Koin olevani etuoikeutetussa asemassa. Luokkamme oli myös rauhallinen. Pojat olivat musiikkia harrastavia "kilttejä" ja rauhallisia rinnakkaisluokkiimme verrattuna.



Nyt myös tyttäreni on musikkiluokalla neljännellä. Tytär tykkää olla siellä, koska saa laulaa kuorossa ja musiikkia on muutenkin paljon, esiintymisiä ym. Tällä hetkellä levyttävät omaa kuoron levyä.



Suosittelen lämpimästi!

Vierailija
12/12 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulun parhaat luokan keskiarvot ovat musa- ja liikuntaluokilla meidän koulussa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi kolme