Mobilepay on floppi, käteinen on parempi. Maksu näkyy Mobilepayssa, mutta ei tilillä.
Kommentit (6)
Muiden pankkien välillä siirtyy maks. parissa tunnissa, mutta s-pankkiin/s-pankista siirtyy hitaammin, esim vkonloppuna ei siirry.
Mutta muuten on kyllä todella kätevä
Vierailija kirjoitti:
Kyllä ne mulla ainakin on tilille tullut.
Niin sen pitäisi samantien tullakin, mutta ei tule välttämättä. Eli on erittäin epävarma maksutapa. Käteinen tulee heti kouraan. Tätä on kuitenkin markkinoitu kateisen korvaajana.
Ei käteisestä päästä luopumaan vielä pitkään aikaan kun viiveet ovat näin pitkiä.
mobilepay.fi/asiakastuki/mobilepay-kayttajille/kaytto/perustoiminnot/miksi-lahettamani-tai-odottamani-rahat-eivat-ole-tulleet-perille
"Jos maksun saajan tili ei ole mukana reaaliaikamaksujen palvelussa, arkisin ennen kello 16.30 tehdyt maksut ovat lähettäjän ja vastaanottajan pankista riippumatta perillä saman päivän aikana. Iltaisin ja viikonloppuisin tehdyt maksut tulevat seuraavana arkiaamuna."
Floppi palvelu, s-pankki on monella.
Ihan kätevä se on jos haluaa jollekin kaverille maksaa tai esim huuto/tori/kirppari ostoksia tehdessä.
En mä sitä kyllä oo ajatellut kaupankassalla ruveta käyttämään vaikka ne kuinka sitä tyrkyttää.
Kyllä ne mulla ainakin on tilille tullut.