Suomalainen! Sinulla on nyt opittavaa siitä ettet pääse Keniaan
https://yle.fi/uutiset/3-11266334
"Keniaan ei ole tulemista safarille tai rantalomalle ainakaan kuukauteen. Etelä-Afrikassa eurooppalaisille jo myönnetyt viisumit evättiin ja voimassaolevat kumottiin. Kotiin sen koronanne kanssa, kuului viesti.
Toki EU ja Suomikin sulkivat rajansa ja kehottavat olemaan matkustamasta ulkomaille. Jos kuitenkin päättäisitkin nyt yrittää matkustaa Keniaan vastoin Suomen suosituksia, ei sinua päästettäisi sinne.
Se tunne on meille ihan uusi ja voimme ottaa siitä opiksi."
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Miksi haluaisin Keniaan tai muualle Afrikkaan?
Ampumaan zirafin.
Kekkeruusit voi ehkä nyt viikon, pari pöyhkeillä mzunguille.
Mutta viimeistään parin kuukauden päästä niille käy kuin virolaisille kun ne tajuaa miten käy jos ei mzungut enää tuokaan turismorahoja.
"Itä-Afrikassa valkoisista käytetty sana on mzungu. Se on alunperin tarkoittanut vapaasti suomennettuna: "hän joka kävelee ympäri ilman määränpäätä"."
...eli Itä-Afrikassa ympäriinsä kävely ilman määränpäätä on niin yleistä että siellä kielessä on sille oma ytimekäs sanakin?
Vierailija kirjoitti:
Enkö voi vain kävellä keniaan, sanoa assyilum alaimkum ja saada paikallisen kela goldin ja nuorta lihaa?
Et. Jos olet paksu valkoinen nainen voit tosin lentää Gambiaan ja saat nuorta lihaa.
Olisimmepa me olleet yhtä viisaita kuin Kenialaiset.
Miksi haluaisin Keniaan tai muualle Afrikkaan?