Hallituksen on viipymättä ryhdyttävä tukemaan lapsiperheitä!
Olemme nuori perhe noin 30-siä. Mies on vuorotyössä, vuoroja leikattu rajusti, nyt yt:t uhkaa. Minä olen kotihoidon tuella pienimpien kanssa. Mutta nyt meidän eskarilaiset ja koululaisetkin ovat kotona. Täällä pikkukunnassa ei ole järjestetty koululaisille ruokailua koulujen ollessa kiinni. Lasten ruokkimisesta myös arkena on tullut ylimääräinen menoerä, jota taloutemme ei kestä. Kuulostaa ehkä hurjalta, mutta menomme ovat lisääntyneet noin puolella tämän koronan takia. Ja mitään hätävaraa emme ole kyenneet hankkimaan, vaikka pitäisi. 2 viikon säilykkeet, näkkärit, teet ja lääkkeet meidän perheelle maksaisi monta sataa, eikä siihen ole varaa. Myöskään ei ole varaa pestä käsiä saippualla suositusten mukaisesti tai käyttää paperinenäliinoja. Niitä kuluisi näiden nuhanenien kanssa monta pakettia viikossa. Käsidesiin ei ole ollenkaan varaa.
Lisäksi meillä on asuntolainaa talosta, jonka arvo laskee silmissä. Pelkäämme että kohta pankki haluaa lisävakuuksia. Miten meidän sitten käy?
Onneksi on vielä katto pään päällä!
Valtion olisi välittömästi nostettava lapsilisiä pienituloisille perheille ja taattava näiden lainat. Kuntien tulisi jakaa harkinnanvaraisena tt-tukena noin puolet perheiden ruokamenoista. Lisäksi avustuspaketti lomautetuille tai irtisanotuille perheellisille.
Suomessa vaan puhutaan rikkaiden, kuten yrittäjien, tai hömpän, kuten taiteilijoiden, tukemisesta. On unohdettu, että lapsiperheet on Suomen tärkein voimavara ja meitä pitäisi tukea, ei rikkaita ja taiteilijoita, jotka ei tuota mitään vaan elää meidän tavallisten ihmisten selkänahasta.
Suomessa on paljon lapsiperheitä, jotka eivät pärjää muutenkaan ja nyt vielä tämä korona tähän päälle!
Kertokaa mielipiteenne!
Kommentit (50)
Vierailija kirjoitti:
Kiperä tilanne, nyt ei auta sanoa, että pitäisi olla jotain säästettynä. Aika pahaan jamaan olette itsenne päästäneet ilman koronaakin jossei saippuaan ole varaa? Mun säästöt meni nyt kotivaraan ja lääkevaraston kasvattamiseen yms, että voi tehdä itselläkin kohta tiukkaa.
T kahden lapsen totaaliyh
Tuosta saippuasta tarkennus: siis meillä tavallisesti kädet pestään kun ne on likaiset ja mielellään ison hädän jälkeen ja ennen ruokailua. Koko ajan ei olla patistamassa lapsia pesemään käsiä. Mutta nyt jos kädet pitäisi pestä : vessan jälkeen aina, niistämisen jälkeen, ennen ruokaa, kun tullaan ulkoa sisään, sitä saippuaa kuluisi pullollinen päivässä. Ja meille se parikin euroa on tässä tilanteessa liikaa.
Emmekä ole päästäneet itseämme mihinkään jamaan, vaan kyllä se on ihan yhteiskunta, joka ei halua turvata lapsiperheiden pärjäämistä. Kaikki vaan kallistuu: esim sähkölaskut on ihan hurjia nykyisillä siirtohinnoilla! Ei meillä ole enää varaa mihinkään muutoinkaan ja nyt tähän vielä lama ja työttömyys päälle!
Ap
Tämä kaatuu lastensuojeluun ihan urakalla. Lomautetut vanhemmat lasten kanssa kotona tuskailemassa taloushuolista ja minnekään ei pääse.
"mielellään ison hädän jälkeen" "MIELELLÄÄN"??
Vai niin ap ostaa myöskin lääkkeitä,turha meno
"Pienimpien kanssa kotona", "eskarilaiset" ja "koululaiset". Kuinkahan monta lasta sinulla Ap oikein on? Siis vähintään kuusi tuon mukaan?
Siis, ettekö te pese käsiä aina vessassa käynnin jälkeen? Eikö tuo nyt ole päivän selvä asia kaikille, että kädet pestään vessareisdun jälkeen, aina.
No niin tai näin. Olkaapa yhteydessä pankkiin ja tiedustelkaa lyhennysvapaata lainalle ne. Ei ne mitään lisävakuuksia yhtäkkiä ole vailla vaikka asunnon arvo tippuisikin.
Mistä ne rahat tulee lapsiperheiden tukemiseen? Yrityksiltä jotka maksaa veroja ja työllistää ihmisiä että ne voi maksaa veroja. Siksi tuetaan yrityksiä. Muuten ei oo kohta rahaa tukea yhtään ketään muutakaan.
Ja jatkossa lanseerattava lastenteko ajokortti alle 30 vuotiaille.
Meillä käytetään x-tran palasaippuaa.
Ehkä olisi pitänyt alun alkaenkin tehdä vain pari lasta kuten me muutkin köyhät. Ei sillä lailla voi elää ettei ole rahaa saippuaan.
Miksi on pitänyt vääntää liikaa lapsia?
Meille lapset on rikkaus ja minulla on lastenhoitajan pätevyyskin, eli lapset ja äitiys on olleet aina minulla tärkeällä sijalla. Päätimme miehen kanssa tehdä kaikki lapset kerralla nyt kun ollaan nuoria vielä ja jaksetaan olla lasten menossa mukana. Koulutukset, työura yms ehtii vähän vanhempanakin. Ap
No jos ootte jossain duunariammatteissa ja teillä on paljon lapsia, niin kannattais oikeasti säästääkkin jotain. Suomessa on muitakin tuettavia kuin lapsiperheet.
Ihan vinkkinä, koronan tapauksessa se työura olisi ehkä kannattanut valita ensin. Tyypillisiä minäminäminä-EIX-KÖYHÄL-OO-MUKA-OIKEUTTA-PERHEEZEEN-VAI???? ihmisiä.
Pitäisikö mielestänne lapsilisiä saada vain persuperheet ja muiden ei,jos kyllä peukku ylös jos ei peukku alas
Lapset on henkilökohtainen arvovalinta ja näistä korkeamista arvoista tulisi jokaisen vastata itse.
Vierailija kirjoitti:
"mielellään ison hädän jälkeen" "MIELELLÄÄN"??
Samaa mietin, hyi stna. Mutta onneksi luonnonvalinta
Jos olet kotihoidon tuella sinulla ilmeisestinon työpaikka? Mene töihin, mieshän on nyt sitten kotona lasten kanssa
Ja vaikka miten lapset olisi elämän rikkaus ja tarkoitus niin kyllä ne pääasiassa pitää mitoittaa niin että saa ne elätettyä itse eikä huudella että yhteiskunnan pitää maksaa
Vierailija kirjoitti:
Meille lapset on rikkaus ja minulla on lastenhoitajan pätevyyskin, eli lapset ja äitiys on olleet aina minulla tärkeällä sijalla. Päätimme miehen kanssa tehdä kaikki lapset kerralla nyt kun ollaan nuoria vielä ja jaksetaan olla lasten menossa mukana. Koulutukset, työura yms ehtii vähän vanhempanakin. Ap
Hoitakaa ja ottakaa heistä myös sitä todellista vastuuta ja älkää heti olkaa vaatimassa kun kaikki hyvä ei ollutkaan ikuiseksi ajoiksi ansaittua. Jotenkin olen pirun vahingon iloinen tästä kaikesta, kun tämä huoleton kaikki hyvä minulle heti ilman todellista vastuuta sukupolvi saa vähän nenilleen.
Kiperä tilanne, nyt ei auta sanoa, että pitäisi olla jotain säästettynä. Aika pahaan jamaan olette itsenne päästäneet ilman koronaakin jossei saippuaan ole varaa? Mun säästöt meni nyt kotivaraan ja lääkevaraston kasvattamiseen yms, että voi tehdä itselläkin kohta tiukkaa.
T kahden lapsen totaaliyh