Onko tämä teidän mielestä outoa, jos työssä tykkkää olla ihmisten kanssa tekemisissä, mutta vapaa-ajalla viihtyy hyvin yksin?
Itse olen tällainen... Tykkään olla tekemissä muiden kanssa, kun on jotain työhön liittyvää asiaa ja tekemistä, esim. tapaan paljon ihmisiä ympäri Suomea ja muita pohjoismaita. Mutta vapaa-aikaan en oikein kaipaa seuraa. Outoako?
Kommentit (9)
Olen samanlainen kuin ap, tai siis olin, kun olin vielä työelämässä. Nykyään viihdyn aina vain paremmin yksikseni.
Vierailija kirjoitti:
Kunnon friikki.
Niin kai... en ehkä helpolla halua keskustella henkilökohtaisista asioista muiden kanssa. Työssä pysytellään työasioissa tai kevyissä "mitäs teit lomalla"-tyyppisessa small talkissa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kunnon friikki.
Niin kai... en ehkä helpolla halua keskustella henkilökohtaisista asioista muiden kanssa. Työssä pysytellään työasioissa tai kevyissä "mitäs teit lomalla"-tyyppisessa small talkissa.
Trollasin, oon itse samanlainen
Olen samanlainen. Koen saavani riittävästi sosiaalista kanssakäymistä töissä ja opinnoissa, joten en jaksa vapaalla olla ihmisten kanssa. Välillä tunnen olevani friikki, sillä jotenkin tuntuu siltä, että nykyään oletetaan kaikkien olevan todella seurallisia 24/7.
Et ole friikki. Itse olen täysin samanlainen, tai sitten olen myös itse friikki 😁
Kun on supersosiaalinen työ, niin ei niin jaksa enää vapaa-ajalla sosialisoida.
Aka tavallinen ihminen. En tiedä tutkimuksista mutta voisin tehdä tässä villin veikkauksen että suurin osa ihmisistä on samanlaisia. Täysin ihmisten seuraa karttavia tai täysin yksinoloa karttavia tuskin on paljoakaan. Introvertti/ekstroverttihöpinät on ihan fuulaa.
Ei tuo varmaan mitenkään erityisen epätavallista ole. Aika harva haluaa _koko_ ajan seuraa, useimmat tarvitsevat vaihtelevan määrän omaa aikaa. Olen itse samanlainen, toki vapaalla on välillä kiva tavata tuttuja mutta en minä sitä usein kaipaa. Muut perheenjäsenet myös tällaisia, joten kotona useimmiten puuhaillaan omiamme, toki välillä jutellaan, syödään yhdessä, katsotaan telkkaa jne. Kaikki meistä kaipaavat paljon omaa tilaa, joten ollaan tyytyväisiä.
Minä myös samanlainen. Tulee heti mieleen oman alani ihmiset, joista aika moni samanlainen. Viikot töissä ollaan super sosiaalisia ja vapaalla halutaan rauhoittua yksin.
Kunnon friikki.