Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Liikaa hiljaisuutta on haittaa lapsen kehitykselle ?!

TimoHukkanen
26.02.2020 |

Haluan juuri jakaa videon, joka voisi herättää meissä mahdollisesti kysymyksiä meidän tavasta keskustella ja minun sekavista tunteista.
Videon on tehnyt ravintola Momotoko: https://www.facebook.com/Momotokoramen/videos/2332794577019602/
Uskon vakavasti, että Suomalaisten pitäisi puhua lasten enemmän kotona, koska tämä helpottaa lapsia kommukoimaan paremmin, mikä on hyväksi heille.
Ajattelen, että siitä huolimatta me suomalaiset olemme paljon hiljaa, kuin muut kulttuurit. Se ei tarkoita, että hiljaisuus tekisi meistä vähemmän onnellisia kuin muiden lapset.
Työpaikan näkökulmasta kuten kansainvälisen ympäristön tai asiakaspalvelu roolissa suomalaiset voisivat oppia vaihtamaan tyyliään ja kommukoimaan enemmän, koska toisissa kulttuureissa voidaan hiljaisuus kokea negatiivisena.
Aiheesta on keskusteltu: Suomalaisten konstailematon small talk nousi brittien puheenaiheeksi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b3ea7f4f-7bd5-4b00-8da6-c4fe7672b980
Olisi suuremmista, jos sinä voisit näkemyksiä asioista ja me voimme oppia toinen toisiltamme.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla