Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onnistuneiden lastensuojelukokemusten ketju

Vierailija
25.02.2020 |

Lastensuojelua kritisoidaan, mutta mitään konkreettista ei tehdä.

Huoli, perustelematonkin, riittää ilmoituksiin. Anonyymiinkiin ilmoitteluun kannustetaan.

Samaan aikaan Suomi läpi kaikkien viranomaistahojen saa moitteita vakavista puutteista lähisuhdeväkivallan tunnistamisessa, siihen puuttumisessa ja lasten suojelemisessa.

Henkilökohtaisesti olen hyvin järkyttynyt ja pettynyt lastensuojelun toimintaan, ammattitaidottomuuteen, epästrukturoituun toimintaan, kokemusasiantuntijuuden puutteeseen, räikeisiin virheisiin, lapsen aidon hädän tunnistamattonuuteen, kirjausten puutteellisuuteen, virheisiin ja tulkinnanvaeaisuuteen jne, mutta ehkäpä onnistuneitakin tarinoita on.

Jatkakaa, kiitos.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovin hiljaista on.

Vierailija
2/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No onhan se onnistunutta kaikkien niiden työntekijöiden kannalta, joiden lahjat riittäisi just siivoomiseen mutta jotka nyt saa siistin sisätyön ja rajattomat valtuudet kyykyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ollut mukaviakin kokemuksia, mutta jostain kumman syystä niitä sossuja ei ikinä näe kuin kerran ja sitten ne häviää kuin pieru saharaan. On alkanut epäilyttää, että ne psykopaatit teilaa kahvihuoneessa kaikki järki-ihmiset.

Vierailija
4/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisko sai tukiperheen. Iso perhe ja yksi lapsista erityislapsi. Saivat kerran kuussa hengähtää..

Vierailija
5/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttava teki aikoinaan itse ilmoituksen itsestään, koska ei tullut millään toimeen (yh-)äitinsä kanssa (johti mm. siihen, että väärensi allekirjoituksia koulun papereihin, koska ei halunnut puhua äidilleen). Kamelin selkä katkesi, kun jäi e-pillereistä kiinni kaverinsa äidille ja kotona oli sitten helvetti irti. Sijoituksen jälkeen myös välit pikkuhiljaa paranivat.

Vierailija
6/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teini alkoi lintsata koulusta, oli häiriökäyttäytymistä, pari kertaa kaljapäissään kotiin ja kerran (tietääksemme) ehti kannabistakin kokeilla. Yhteisellä päätöksellä teimme lastensuojeluilmoituksen ja sieltä puututtiin kunnon koneistolla tilanteeseen. Lapsi lähti sijoitukseen, pidettiin riittävän tiiviisti palavereita, yhdessä ja erikseen, lapsi sai käydä puhumassa ohjaajan kanssa luotettamuksella omista asioistaan. Meillä oli erittäin onnistunut kokemus, lapsi ymmärsi että jos ei kodin säännöt miellytä niin meillä on järeämpiäkin keinoja puuttua, eikä niiden viranomaisten kanssa enää niin vaan neuvotellakaan. Itsekin pitää sijoitusta näin jälkikäteen hyvänä kokemuksena suunnan muuttamisen suhteen, loppui päihteiden käyttö, noudattaa nyt 17-vuotiaana kotiintuloaikoja, on luotettava - koulu nyt ei järin kiinnosta edelleenkään, mutta jos satunnaiset myöhästymiset (ei lintsaa tunteja) on pahin mitä joudumme kestämään, niin helpolla loppujen lopuksi päästään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

150 000 ilmoitusta ja palvelutarpeen arviota lähes sama määrä vuodessa johtanevat toki suurempaan määrään positiivisia kokemuksia?

Peruskoululaisia on noin 500 000 ja alle 7-vuotiaita noin 300 000. Merkittävä prosenttiosuus kuitenkin vuosittain tuo, jotka ovat ilmoitusten kohteena kuitenkin.