Mitä jos lapsi on edellä koulussa?
En nyt mitenkään kehuskele sillä että ekaluokkalaiseni olisi edellä muita koulunkäynnissä, mutta välittää kuinka tylsää siellä on ja kuinka tehtävät ovat ihan lällyjä. Lisätehtävävihkokin on jo hujauksessa tehty. Kotona vaikeaa keksiä lapselle älyllistä haastetta koska osaa tehdä kaikkea, helposti.
Sitten alkaa temppuilu kun on tylsää jne. keksii jotain vähemmän kivoja juttuja (mikä ei kyllä ole kaikkien mieleen).
Kommentit (12)
Ja anteeksi kirjoitusvirheet, ennustavat muuttaa sanoja ja kirjoitin aika kiireellä. Toivottavasti saatte selvää! Ap
kannattaa hankkia kavereita lapselle
Sitten se pannaan palkatta tekemään osa opettajan duunista.
nimim. en yhtään katkera mutta vtsti kuitenkin
Vierailija kirjoitti:
Oletko jutellut opettajan kanssa?
Olen, mutta hänen mielestään siinä ei ole ongelmaa tai ainakin sellaisen kuvan olen saanut. On sanonut vain että pitää sitten keksiä jotain lisätehtäviä jne. Mutta ei siinä kauaa mene kun on jo tehnyt. Ap
Ota yhteyttä opeen. Mun kolmasluokkalainen toimii open mukaan usein apuopena kun saa kaikki niin nopeasti valmiiksi. Ja tykkää itsekin ku saa auttaa muita 😊
Ainakaan ylemmälle luokalle siirtäminen ei teidän tapauksessa kuulosta nyt järkevältä, koska lapsi ei vielä hallitse käytöstään.
Tämä on hyvin yleistä näillä lapsilla.
Onko hän innostunut lukemisesta? Itse sain lukea vapaavalintaisia kirjoja, kun olin tehnyt tehtävät muita paljon nopeammin
Hirveästi potentiaalia menee hukkaan, kun laahataan hitaimpien tahdissa yliopistoon asti. Lasta ei palvele se, että hän on "hyvä koulussa". Sen sijaan jos nuoresta asti oppii hyväksi opiskelijaksi, taivas on rajana. Siihen kuitenkin vaaditaan juuri niitä haasteita, ei ole mieltä opetella opiskelemaan sellaisten tehtävien kanssa, jotka lapsi ratkaisee automaationa. Jutelkaa opettajan kanssa, pohtikaa vaihtoehtoja. Oikea haastavuuden taso löytyy varmasti. Liian rankaksi ei silti tietenkään saa lapsen elämä mennä, tämän kanssa täytyy olla herkillä.
Ilahduttavaa, että pidät lapsesi puolta tässä asiassa. Monesti lahjakkaiden vanhemmat tyytyvät leveilemään fiksuilla lapsillaan, mikä on karhunpalvelus kaikkia kohtaan.
Koulun tehtävä on tasapäistää. Ja koska heikkoja on paljon nykyään, niin pitää leikata siivet niiltä paremmilta. Parhaimmillaan pääsee tosiaan apuopettajaksi. Ja lisätehtävät ovat aina sitä samaa. Eteenpäin asioissa ei saa mennä, siitä rangaistaan.
No joo. Ekalla jatketaan samoja tehtäviä kuin eskarissa. Tokaluokkakin on lässy ja ei kyllä kolmas ole sen vaikeampaa. Koulu on nykyään helpompaa. Siellä on ne henkilökohtaiset opetussuunnitelmat.
Nykyään ei hypätä luokkia yli, kun sosiaalisen taidot yms. Eivät ole kehittyneet.
Vierailija kirjoitti:
Ota yhteyttä opeen. Mun kolmasluokkalainen toimii open mukaan usein apuopena kun saa kaikki niin nopeasti valmiiksi. Ja tykkää itsekin ku saa auttaa muita 😊
Varmaan just niitä ärsyttäviä perseennuolijoita. Kas kun ei vie opelle omenaa.
Oletko jutellut opettajan kanssa?